Poniższy artykuł ma mieć dla Ciebie wartość praktyczną. Ma pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób działają portfele kryptowalutowe. Dzięki temu będziesz w stanie korzystać z nich w sposób właściwy oraz bezpieczny. Najpierw zaczniemy od dokładnego wyjaśnienia, czym jest portfel kryptowalut oraz w jaki sposób działa. Poświęcimy chwilę uwagi kluczom, które w tym kontekście są niesamowicie istotne. Przyjrzymy się również rodzajom portfeli, które są dostępne. Poznasz różnice, które występuje pomiędzy gorącymi portfelami a zimnymi. W części praktycznej dowiesz się, jak założyć portfel kryptowalut oraz jak go używać.
Na koniec poruszymy najważniejsze kwestie, czyli te związane z bezpieczeństwem środków. Dowiesz się, czym jest seed oraz jak należy go przechowywać. Poznasz sposób na odzyskanie portfela kryptowalut na wypadek utraty urządzenia. W tekście pojawią się przykłady, które będą bazowały na popularnych portfelach. Większość portfeli obsługuje się w zbliżony sposób. Nie musisz martwić się więc tym, że korzystasz z innego portfela. Przykłady mają pomóc Ci zrozumieć dany proces. Miłej lektury!
Spis treści:
- Co to jest portfel kryptowalut?
- Jak dziala portfel Bitcoina?
- Adres portfela Bitcoin - co to jest?
- Na czym trzymać BTC? Rodzaje portfeli Bitcoin.
- Portfel kryptowalut online
- Portfel BTC offline
- Portfel kryptowalut na telefon i komputer
- Jak założyć portfel kryptowalut?
- Gdzie założyć portfel Bitcoin?
- Jak odzyskać portfel kryptowalut?
- Jak odzyskać seed?
- Jak odzyskać Bitcoiny?
- Czy można odzyskać pieniądze z Bitcoin?
- Jaki portfel na Bitcoin?
- Najlepszy portfel Bitcoin
- Polski portfel kryptowalut
- Darmowy portfel Bitcoin
- Jaki portfel Bitcoin wybrać? Podsumowanie.
Co to jest portfel kryptowalut?
Wyobraź sobie klasyczny portfel, który wykorzystujesz do przechowywania swoich pieniędzy. To prosta konstrukcja, która pozwala przechowywać pieniądze oraz ułatwia korzystanie z nich. Podobne oczekiwania użytkownicy mają wobec portfeli kryptowalutowych. Bo tak na dobrą sprawę, spełniają tę samą funkcję, jednak w zupełnie inny sposób oraz w innych okolicznościach.
Co to jest portfel kryptowalut? To narzędzie, które umożliwia przechowywanie oraz korzystanie z dostępnych środków cyfrowych. Jeden portfel pozwala na przechowywanie oraz obsługę wielu kryptowalut. Nie musisz mieć oddzielnego portfela do BTC, USDT, ETH lub innych coinów oraz tokenów. Nie oznacza to jednak, że będziesz mógł przechowywać wszystkie możliwe kryptowaluty w jednym portfelu. Większość portfeli obsługuje najpopularniejsze sieci. Te bardziej niszowe mogą sprawiać problemy i wymagają oddzielnego portfela.
Warto również nadmienić, że każdy z nas może mieć nieograniczoną ilość portfeli kryptowalutowych. Nie ma żadnych instytucji lub przepisów, które ograniczałyby tę ilość. W związku z tym możesz jednocześnie zarządzać wieloma portfelami i w ten sposób rozdzielać swoje środki.
Jak działa portfel Bitcoina?
Portfel kryptowalutowy to narzędzie, które ułatwia zarządzanie kluczami dostępu. Jak działa portfel kryptowalut? Każdy użytkownik kryptowalut ma dwa klucze:
- Prywatny
- Publiczny
Znacznie ważniejszy jest oczywiście ten prywatny, ponieważ to on daje nam dostęp do środków. Portfele kryptowalutowe nie przechowują coinów w taki sposób, w jaki przeważnie to rozumiemy. Nie ma tam zebranych środków. Portfele są narzędziami, które ułatwiają dostęp do konkretnych zasobów, przypisanych do danego adresu, czyli klucza.
Funkcjonalność portfeli kryptowalutowych jest jednak większa niż wyłącznie przechowywanie zakupionych po atrakcyjnym krursie kryptowalut. Podstawową funkcją tego typu narzędzi jest również przeprowadzanie transakcji. Oznacza to, że przy pomocy portfela możesz przesłać swoje środku na inny adres. O tym jak wykonać przelew kryptowalut pisaliśmy w osobnym poradniku: Kryptowaluty - jak to działa? Sprawdź jak przelać Bitcoin, jak wypłacić kryptowaluty i ile wynosi opłata za przelew Bitcoin
Możesz również podać adres portfela swojemu znajomemu, na który będzie on mógł przesłać kryptowaluty. Nie sposób uniknąć tutaj porównania do numeru konta, który znamy z tradycyjnych banków. Znacznie więcej o transakcjach będzie w dalszej części artykułu. Zachęcamy do wytrwania.
Adres portfela Bitcoin – co to jest?
Jeżeli zapoznałeś się ze wcześniejszymi publikacjami na naszym blogu, to zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotnym pojęciem jest „blockchain”. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zalecamy nadrobić zaległości w wolnej chwili. Znajdziesz tam wiele cennych informacji, jak choćby to czym są kryptowaluty, generalnie, a także co to jest Bitcoin - jedna z najpopularniejszych krypto.
Żeby jednak ten artykuł mógł być zrozumiały dla każdego, niezależnie od stanu wiedzy, to ponownie rozwiniemy termin blockchain. To sieć bloków, które przechowują informacje dotyczące wszystkich transakcji, jakie mają miejsce z wykorzystaniem danej kryptowaluty.
Każda kryptowaluta ma swoją własną sieć. Konkretne kryptowaluty mogą być wysyłane wyłącznie w obrębie sieci, która je obsługują. Nie możesz przesłać Bitcoina po niewłaściwej dla niego sieci.
Co to jest adres portfela? To ciąg znaków, który przeważnie przyrównywany jest do numeru konta bankowego. Pozwala on na zidentyfikowanie miejsca docelowego. Podczas transakcji podaje się więc adres portfela, aby określić odbiorcę.
Z racji na fakt, że adresy portfeli są długie oraz ciężkie do zapamiętania, ponieważ wyglądają dla przykładu tak: 3J32s1CiOO678KlAxevbnmwqPrnqhYWNLy powszechne stały się QR kody, które znacznie ułatwiają wybieranie adresów. Wystarczy, że zeskanujesz odpowiedni kod.
Adresy BTC zawierają od 26 do 35 znaków. Ich długość oraz pierwszy znak zależny jest od wykorzystanego formatu. Mogą rozpoczynać się na trzy różne sposoby:
- od 1 (dla formatu P2PKH);
- od 3 (dla formatu P2SH);
- od bc1 (dla formatu Bech32).
Podczas kopiowania lub przepisywania adresów należy zachować czujność. Warto kilkukrotnie sprawdzić, czy adres jest poprawny. Konieczne jest również wybranie poprawnej sieci, a w przypadku niektórych kryptowalut wpisanie tagu/memo, który ułatwia identyfikację transakcji. Niewłaściwie przesłane środki, mogą zostać trwale utracone.
Na czym trzymać BTC? Rodzaje portfeli Bitcoin
Portfel kryptowalutowy lub inaczej kryptograficzny może przybrać różną formę. Zastanawiasz się, gdzie trzymać Bitcoiny? Portfele kryptowalut dzieli się na:
- Hardware – portfele sprzętowe.
- Software – portfele w postaci oprogramowania.
Tak na dobrą sprawę darmowy portfel kryptowalutowy można sporządzić samodzielnie przy pomocy kartki oraz długopisu. Jak to możliwe? Otóż tak naprawdę, portfel Bitcoin to narzędzie, które ułatwia korzystanie z kluczy: prywatnego i publicznego. Możesz jednak ręcznie wpisywać klucze, tym samym wyręczając oprogramowanie. Jest to jednak uciążliwe oraz nie polecane, ponieważ łatwo w ten sposób popełnić błąd.
Teraz rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Być może spotkałeś się z określeniem portfel zimny oraz gorący. Takie sformułowania często pojawiają się w środowisku inwestorów, również tych początkujących.
Zimny portfel, czyli inaczej bezpieczny portfel BTC to opcja hardware. Jest to fizyczne urządzenie, które wyglądem przypomina pendrive. Dzięki temu, że nie jest on stale połączony z Internetem, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
Gorące portfele są to opcje software. To nic innego, jak różne oprogramowania, które mogą przyjąć postać aplikacji mobilnych, programów desktopowych, wtyczek do przeglądarki lub witryn internetowych. Pozwalają one na szybkie oraz sprawne wykonywanie transakcji. Przez częste lub stałe połączenie z Internetem są jednak bardziej podatne na ataki cyberprzestępców.
Portfel kryptowalut online
Portfele kryptowalut online to takie, które mają stałe połączenie z Internetem. Zaliczamy do nich zarówno te, które obsługiwane są z poziomu przeglądarki, jak i opcje mobilne oraz desktopowe. Nazywane są one również hot wallets. Gorący portfel na bitcoiny jest wygodny oraz nie wymagaja skomplikowanej konfiguracji. Wykorzystywane są do wykonywania niewielkich transakcji oraz przechowywania środków. Z tego powodu to częsty wybór początkujących użytkowników kryptowalut. Największą zaletą gorących portfeli jest możliwość sprawnego wykonywania transakcji. Dzięki stałemu połączeniu z Internetem jesteś w stanie od razu wykonać płatność lub sprawdzić swoje środki bez podłączania zewnętrznego urządzenia.
Portfel BTC offline
Portfele offline to portfele sprzętowe (fizyczne), czyli hardware. Nazywa się je również zimnymi portfelami (cold wallet). Nie mają stałego połączenia z Internetem. Dzięki temu wykazują się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa. Wykorzystywane są do gromadzenia oszczędności oraz inwestowania długoterminowego. Pozwalają ochronić środki przed złośliwym oprogramowaniem lub atakami hakerskimi. Większość zimnych portfeli, które dostępne są na rynku, zapewnia dodatkową ochronę w postaci PIN-u oraz haseł. Do portfeli offline zaliczamy również portfel papierowy, ponieważ on również nie ma stałego połączenia z Internetem.
Portfelem offline może być również odpowiednio dostosowana aplikacja mobilna, pod warunkiem że telefon nie będzie posiadał stałego połączenia z Internetem. Nie jest to jednak najlepsza opcja. Zdecydowanie lepiej skorzystać z osobnego portfela sprzętowego. Ich minusem jest jednak cena. Tego typu urządzenie kosztuje kilkaset złotych.
Portfel kryptowalut na telefon i komputer
Gdzie trzymać BTC? Portfele kryptowalut na telefon i komputer występują w formie odpowiedniego oprogramowania. Co ciekawe i dla wielu nieoczywiste, samo pobranie aplikacji nie jest równoznaczne z założeniem portfela. Dopiero po jej uruchomieniu będziemy mieli taką możliwość. Jedna aplikacja może posłużyć do założenia, a następnie prowadzenia wielu portfeli równocześnie.
Tego typu portfele są bezpieczne w takim stopniu, jak bezpieczny jest Twój komputer lub telefon. Jeżeli haker przejmie kontrolę nad Twoim urządzeniem, to prawdopodobnie zdobędzie również dostęp do portfeli. Dlatego należy zadbać o dobre oprogramowanie antywirusowe oraz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa online, aby uniknąć zainfekowania urządzenia.
Jak założyć portfel kryptowalut?
Chcesz wiedzieć, jak założyć portfel na Bitcoiny? Zakładanie portfela kryptowalut jest bardzo proste. Wygląda jednak inaczej w zależności od tego, na jaki typ portfela się zdecydujesz. Jeżeli kupiłeś portfel sprzętowy, to należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Przeważnie po zakupie konieczne jest podłączenie portfela do komputera, wygenerowanie klucza seed oraz ewentualne ustawienie urządzenia.
Zaletą portfeli sprzętowych jest możliwość skorzystania z pomocy działu wsparcia producenta. Jeżeli Twój portfel będzie sprawiał problemy, możesz liczyć na otrzymanie koniecznej pomocy. Można jednak uznać portfele sprzętowe za urządzenia stosunkowo bezawaryjne przy właściwym użytkowaniu. Niestety usterki się zdarzają i warto wiedzieć, do kogo należy się zwrócić po pomoc.
Zakładanie portali wirtualnych jest równie łatwe. Po pobraniu uruchom aplikację. Podczas pierwszego uruchomienia otrzymasz seed. Będziesz mógł również ustawić kod pin lub inną formę kluczy zabezpieczających, przy pomocy których będziesz otrzymywał dostęp do portfela.
Gdzie założyć portfel Bitcoin?
Gdzie założyć portfel kryptowalut? Wybór odpowiedniego portfela online jest bardzo ważny. Jeżeli jesteś osobą początkującą, zalecamy korzystanie z najpopularniejszych aplikacji. Dlaczego? Jest kilka powodów, które za tym przemawiają.
Po pierwsze popularne portfele są przeważnie sprawdzone przez społeczność. Sprawia to, że minimalizujesz ryzyko pobrania aplikacji, która służy do wyłudzania kryptowalut. Po drugie, w przypadku jakichkolwiek problemów znacznie łatwiej znaleźć wsparcie techniczne. Popularne portfele software skupiają wokół siebie społeczność użytkowników, która często dzieli się swoimi doświadczeniami. W związku z tym, jeżeli chcesz skorzystać z portfela w formie aplikacji, to na początek zalecamy skorzystanie z:
- Coinomi,
- Trust Wallet,
- Exodus,
- Coinbase Wallet.
Jeżeli interesuje Cię portfel sprzętowy, to kup go ze sprawdzonego źródła. Najlepiej bezpośrednio od producenta. Możesz również skorzystać z renomowanych sklepów z elektroniką.
Jak odzyskać portfel kryptowalut?
Podstawową formą zabezpieczenia portfela jest seed. Jest to zbiór przeważnie 24 wyrazów w języku angielskim, które użytkownik otrzymuje w momencie zakładania portfela. Seed czasem składa się z 12 lub 18 słów. Pozwalają one na odzyskanie dostępu do środków, na wypadek zgubienia lub uszkodzenia urządzenia, na którym znajduje się portfel software lub portfela hardware.
Istotna jest nie tylko treść wyrazów, ale również ich kolejność. Dlatego zaraz po otrzymaniu seeda zapisz je w odpowiedniej kolejności. Pozwoli Ci to w przyszłości odzyskać swoje kryptowaluty.
Bardzo ważne! NIGDY nie podawaj nikomu seeda, ponieważ może to doprowadzić do całkowitej utraty wszystkich środków, które znajdowały się na danym portfelu. Zachowaj ostrożność i pamiętaj o tym, że nigdy żadna osoba z administracji lub działu wsparcia giełdy nie poprosi Cię o podanie fraz seed.
Większość portfeli obsługuje protokół BIP39, który został skonstruowany, aby umożliwić połączenie portfeli przy pomocy jednego seedu. Znacznie ułatwia to ewentualne odzyskanie środków.
Jak odzyskać seed?
Niestety seedu nie można odzyskać. Jeżeli utraciłeś dostęp do urządzenia oraz nie masz fraz przywracających, to nie jesteś w stanie odzyskać środków. Dlatego musisz podjąć odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć się przed utratą dostępu do portfela. Dlaczego nie można odzyskać słów zabezpieczających? Ponieważ są one generowane podczas zakładania portfela – jednorazowo.
Jeżeli wciąż masz jeszcze dostęp do swojego portfela kryptowalut, a wyłącznie zgubiłeś seed, to większość aplikacji umożliwia sprawdzenie, jakie słowa zostały wygenerowane. Poniżej znajduje się instrukcja napisana na podstawie Trust Wallet. Nie martw się, jeżeli używasz innego portfela. Proces powinien być zbliżony.
Oto jak sprawdzić seed w aplikacji Trust Wallet:
- Zaloguj się do aplikacji przy pomocy pinu, który ustaliłeś podczas pierwszego uruchomienia portfela.
- Z dolnego menu wybierz „Setting”.
- Kliknij opcję „Wallet”
- Wybierz portfel, do którego chcesz uzyskać seed.
- Kliknij „Show Recovery Phrase” i potwierdź swoją decyzję, wpisując ponownie pin.
- Zapoznaj się z treścią ostrzeżenia i zaznacz „I understand the risks”, po czym kliknij „CONTINUE”.
- Przepisz frazy i schowaj je w bezpiecznym miejscu.
Ponownie przypominamy – nigdy nie udostępniaj fraz seed. W ten sposób ryzykujesz utratę środków. Trzymaj słowa w miejscu bezpiecznym, najlepiej w kilku kopiach na kartce papieru. Odradza się przechowywanie fraz na komputerze lub telefonie, ponieważ będą one w takiej sytuacji podatne na działania hakerów.
Jak odzyskać Bitcoiny?
Odzyskanie portfela Bitcoin, czyli backup jest procesem, który pozwala odzyskać utracony portfel. Ponownie do przykładu posłużymy się portfelem Trust Wallet. Tak jak we wcześniejszym przypadku proces jest do siebie bardzo zbliżony, niezależnie od używanego portfela. Jak odzyskać pieniądze z platformy?
Jeżeli będziesz potrzebował dokładnych informacji (skonkretyzowanych pod Twój portfel), to znajdziesz je na oficjalnej stronie twórców lub po konsultacji z działem wsparcia. Pomocne mogą okazać się również grupy zrzeszające użytkowników danego urządzenia lub oprogramowania. Zawsze staraj się jednak weryfikować informacja, zanim zdecydujesz się je wykorzystać.
Przejdźmy do konkretów. Jak odzyskać stare bitcoiny na Trust Wallet mając seed?
- Zaloguj się do aplikacji.
- Z dolnego menu wybierz „Setting”.
- Kliknij opcję „Wallet”
- Wybierz „+”, który znajduje się w prawym górnym rogu.
- Wybierz opcję „I alredy have a wallet”
- Zdecyduj jaki portfel chcesz przywrócić, może to być „Multi-Coin Wallet” lub portfel konkretnej sieci.
- Wprowadź seed w odpowiedniej kolejności, a następnie potwierdź, wybierając „IMPORT”.
W ten sposób udało Ci się przywrócić portfel przez backup.
Czy można odzyskać pieniądze z Bitcoin?
Jak wynika z powyższych przykładów, można odzyskać pieniądze, które znajdują się na portfelu. Warunek jest jednak taki, że utraciłeś dostęp do portfela w wyniku straty urządzenia. Problem pojawia się, jeżeli środki zostały skradzione. Ma to niestety często miejsce w sytuacji, gdy niedoświadczona osoba poda seed do swojego portfela obcemu.
W jakich okolicznościach się to dzieje? Najczęściej wynika to z chciwości lub niewiedzy. Początkujący, którzy nie zdają sobie sprawę z zagrożenia, mogą podać frazy obcym. Często robią to, ponieważ w zamian obiecuje się im rozwiązanie jakiegoś problemu lub przelanie środków. Swego czasu popularne były scam-konkursy, które wymagały podania seedu. Oczywiście nagrodą była utrata środków. W przypadku, gdy to obca osoba uzyskała dostęp do naszego konta i przelała środki, to odzyskanie ich staje się niemożliwe. Potraktuj to jako ostrzeżenie. Dbaj o swój seed i nie dopuść, aby wpadł on w niepowołane ręce.
Jaki portfel na Bitcoin?
Wybór portfela na Bitcoin powinien być odpowiednio przemyślany. Przede wszystkim zastanów się nad swoimi potrzebami. Jeżeli jesteś osobą, która ponad wszystko ceni sobie bezpieczeństwo, to wybierz taki portfel, który Ci to zapewni. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do wyłącznie jednego portfela. Jeżeli będziesz miał taką potrzebę, możesz mieć jeden gorący portfel do szybkich transakcji oraz jeden zimny do przechowywania oszczędności. Takie rozwiązanie jest nawet zalecane.
Zwróć również uwagę na to, jakimi opiniami cieszy się portfel kryptowalut, który chcesz wybrać. Najlepiej zapytać użytkowników o to, co sądzą o danym portfelu. Otrzymasz wtedy wiarygodne informacje. Możesz znaleźć takie osoby na grupach tematycznych.
Najlepszy portfel Bitcoin
Jak już kilkukrotnie w treści artykułu padło, nie ma czegoś takiego jak najlepszy portfel Bitcoin online lub offline. Wynika to z tego, że mają one różne cechy, które sprawdzają się w konkretnym przypadku. Co więcej, prawdopodobnie będziesz korzystał z więcej, niż wyłącznie jednego portfela.
Do „codziennych” transakcji bardzo dobrze nadają się portfele w formie aplikacji mobilnej. Zapewniają wygodny oraz łatwy dostęp do środków. Smartfon jest urządzeniem codziennego użytku, praktycznie się z nim nie rozstajemy, oznacza to, że również kryptowaluty mamy zawsze w zasięgu ręki.
Największy poziom bezpieczeństwa oferują portfele fizyczne np. Ledger Nano X. Są to urządzenia, które nie mają stałego połączenia z Internetem. Wykorzystanie ich przy codziennych czynnościach może być męczące, ponieważ wymagają podpięcia pod komputer przy każdej transakcji. Jednak idealnie sprawdzą się do przechowywania większej ilości kryptowalut.
Zdecydowanie możemy odradzić korzystanie z papierowych portfeli kryptowalut. Są trudne w użytkowaniu, a sama kartka może łatwo ulec zniszczeniu lub się po prostu zgubić. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznej opcji lepiej wybrać portfele sprzętowe.
Polski portfel kryptowalut
Patriotyzm to cecha godna pochwały. Czy jednak polski portfel kryptowalut to najlepszy wybór? Przeważnie jednak w przypadku finansów należy kierować się innymi wartościami. Portfel kryptowalutowy powinien być prosty oraz intuicyjny w obsłudze. Z tego powodu portfele, które wybierają Polacy, przeważnie muszą posiadać jedną ważną cechę – interfejs w języku polskim. Pomimo że angielski jest powszechny, to nie każdy czuje się swobodnie, posługując się nim. W związku z tym, portfele, które obsługują język polski, cieszą się dużą popularnością. Portfel BTC po polsku może być więc ceniony przez osoby, które nie znają angielskiego. Drugą zaletą jest możliwość ustawienia PLN jako walutę bazową, na podstawie której będą podawane kursy kryptowalut.
Darmowy portfel Bitcoin
Czy darmowy portfel Bitcoin może być dobry? Oczywiście, że tak! Większość portfeli kryptowalut online, tj. w formie oprogramowania jest darmowa. Z łatwością znajdziesz aplikacje mobilne lub programy desktopowe oraz rozwiązania online, które nie wymagają żadnych opłat. Całkowicie za darmo możesz również samodzielnie wygenerować swój portfel i zapisać w formie papierowej.
Płatne portfele Bitcoin to urządzenia fizyczne. Sprzęt taki jak Leadger Nano X kosztuje kilkaset złotych (na moment pisania tego artykułu cena oscyluje w okolicy 700 zł). Sprawia to, że początkujący niekoniecznie będą sięgać po tego typu rozwiązanie. Tańsze modele to Ledger Nano S Plus lub Ledger Nano S, jednak to wciąż koszt kilkuset złotych. Konkurencyjną firmą jest Trezor, którego produkty możesz kupić również w podobnej cenie w zależności od modelu. Obie te firmy są polecane przez użytkowników.
Jaki portfel Bitcoin wybrać? Podsumowanie
Portfel krypto powinien być wybierany bezpośrednio pod Twoje potrzeby. Dobrze jeżeli obsługuje on wiele kryptowalut. Dzięki temu będziesz w stanie zminimalizować liczbę posiadanych portfeli. Jest to o tyle istotne, że każdy portfel, to kolejny seed do zabezpieczenia oraz hasła do zapamiętania.
Na sam koniec musimy jeszcze przypomnieć zasady bezpieczeństwa związane z frazami seed. Pamiętaj o tym, żeby nigdy nikomu ich nie podawać. Żaden dział techniczny nie będzie o nie nigdy pytał. Jeżeli ktoś chce je od Ciebie wyłudzić, to jest oszustem.
Pamiętaj, aby frazy seed mieć zapisane w bezpiecznym miejscu. Najlepiej przygotuj kilka kopii i schowaj w innych kryjówkach. Jeżeli stracisz seed, to nie odzyskasz portfela po utracie urządzenia.
Jeżeli ktoś przejmie Twój seed, będzie on mógł przejąć wszystkie kryptowaluty, które znajdują się na portfelu. Bezpowrotnie je utracisz.
Portfel kryptowalutowy to podstawowe narzędzie, które jest wręcz niezbędne użytkownikowi kryptowalut. Musisz jednak pamiętać o tym, aby chronić go przed oszustami. Powodzenia!
Polecamy Twojej uwadze nasze pozostałe poradniki: