Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Czym jest DeFi w świecie kryptowalut?

Ogromne zróżnicowania, jak i dynamiczny rozwój nowych rozwiązań, które obserwujemy w świecie kryptowalut sprawia, że wzrasta również zainteresowanie wykorzystaniem ich wśród inwestorów. Pojęciem, które warto w tym zakresie bliżej poznać jest DeFi, czyli finansowanie zdecentralizowane. Co warto wiedzieć o DeFi i jego roli w przestrzeni kryptowalut?

czym-jest-defi

Spis treści:

  1. Dlaczego DeFi zyskało taką popularność?
  2. DeFi a kryptowaluty – jak je zdefiniować?
  3. Kto jest twórcą DeFi?
  4. Czym jest DeFi w obrocie giełdowym?
  5. Jakie są przykłady DeFi? Które tokeny należą do DeFi?
  6. Czy Bitcoin jest tokenem DeFi? Czy Ethereum należy do DeFi?
  7. Jak wiele protokołów DeFi jest obecnie w obrocie?
  8. Czy opłaca się inwestować w DeFi?
  9. Jak zarabiać przy użyciu DeFi?
  10. Jak inwestować w DeFi? Od czego zacząć?
  11. Gdzie mogę zakupić DeFi? Ile wynosi wartość tokenów DeFi?
  12. Jaki jest najlepszy token DeFi?

Dlaczego DeFi zyskało taką popularność?

Zdecentralizowane finansowanie, czyli DeFi ma bezpośredni związek z aplikacjami bazującymi na technologii blockchain przetwarzającymi różnorodne rodzaje transakcji finansowych. Dotąd funkcja ta spoczywała na domach maklerskich i bankach, które pełniły rolę pośrednika. Dzięki rozwiązaniom jakie zapewniają krypto aplikacje DeFi, użytkownicy zyskują większą kontrolę nad swoimi transakcjami. Co więcej, alternatywa ta daje o wiele większą elastyczność działań, jak i generuje o wiele niższe koszty. Wykorzystanie DeFi pozwala na swobodne zarządzanie finansami bez udziału osób trzecich i szczególnego nadzoru, a przy tym zapewnia anonimowość i bezpieczeństwo każdej ze stron transakcji. Dzięki otwartemu ekosystemowi, DeFi staje się rozwiązaniem, które zapewnia dostęp do systemu finansowego każdemu – co w tradycyjnym systemie nie jest możliwe.

DeFi a kryptowaluty – jak je zdefiniować?

DeFi, które powiązane jest między innymi ze zdecentralizowanymi giełdami kryptowalut, jak i stablecoinami, pozwala między innymi na zawieranie smart kontraktów, czyli cyfrowych umów opartych o bezpieczne protokoły sieciowe. Wykorzystując aplikacje DeFi (tzw. dapps) możemy z powodzeniem operować na każdym typie kryptowalut, pod warunkiem, że mogą one realizować smart kontrakty.

Aplikacje DeFi, czyli w zasadzie każdy smart kontakt realizowany w blockchainie, pozwalają na obsługę zadań takich, jak:

  • zaciąganie i udzielanie pożyczki,
  • inwestowanie w kryptowaluty i ich pochodne,
  • zarabianie na odsetkach,
  • handel kryptowalutami poprzez transakcje peer-to-peer (P2P),
  • ubezpieczanie czy swobodne zarządzanie aktywami.

Jeśli na tym etapie lektury wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie tym, jak zarabiać na kryptowalutach lub na czym polega handel kryptowalutami, koniecznie sprawdź podlinkowany poradnik.

Kto jest twórcą DeFi?

DeFi powstał w 2018 roku z inicjatywy grupy przedsiębiorców oraz programistów zdecentralizowanej platformy Ethereum, których zamierzeniem było otwarcie aplikacji finansowanych z tradycyjnych systemów. Cały koncept Ethereum został z kolei po raz pierwszy opisany w 2013 roku przez jego twórcę – Vitalika Buterina.

Czym jest DeFi w obrocie giełdowym?

Zdecentralizowane finansowanie DeFi to kryptowalutowa wersja giełdy, jednak jest ona przy tym czymś o wiele więcej, bowiem obejmuje również platformy pożyczkowe, rynki prognostyczne i inne im podobne instrumenty. Jej zadaniem jest stworzenie nowego systemu finansowego, który będzie bezpieczniejszy i elastyczniejszy, w przeciwieństwie do znanych nam dotąd, tradycyjnych rozwiązań. Zdecentralizowana wersja giełdy kryptowalut to odejście od biurokracji i przepisów regulujących istniejący system finansowy, a co za tym idzie – dostępność dla każdego.

Jakie są przykłady DeFi? Które tokeny należą do DeFi?

DeFi i jego przykłady to niezwykle szeroki zakres rozwiązań, a tokenem DeFi mogą być dowolne kryptowaluty, które zasilają zdecentralizowaną giełdę, protokoły pożyczkowe, a także cyfrowe platformy reklamowe. DeFi coin oraz tokeny DeFi stanowią pojęcia stosowane zamiennie, jednak są pomiędzy nimi pewne różnice – monety działają w obrębie własnego blockchaina np. ETH jest DeFi coin w Ethereum, gdzie stanowi walutę wymaganą. Tokeny DeFi z kolei mogą korzystać z już istniejącego blockchaina, przez co nie wymagają jednej waluty dla prowadzenia transakcji.

Wśród przykładów DeFi wymienić możemy:

  • Zdecentralizowane giełdy – DEX DECETRALIZED EXCHANGES Miejsce, w który można swobodnie wymieniać kryptowaluty, stablecoiny czy inne waluty fiducjarne. Giełdy te stanowią platformę wymiany peer to peer, co pozwala na bezpośrednie prowadzenie transakcji (bez pośredników). Wśród platform tego typu wymienić możemy Bancor, Uniswap, PancakeSwap czy SushiSwap.
  • Platformy pożyczkowe, czyli DEFI POŻYCZKI To przestrzeń, w której można uzyskać pożyczkę zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i prywatnie bez żadnych pośredników. Pozwalają one przy tym na zarabianie na uzyskanych kryptowalutach czy stablecoinach. Wśród platform pożyczkowych wymienić możemy np. AAVE, DDEX, Cream, Compound, Fulcrum czy dYdX.
  • Zdecentralizowane stablecoiny Jest to rozwiązanie, które pomaga uzyskać stabilność cen, co w przypadku wahań kryptowalut bywa bardzo zróżnicowane. Można wykorzystać je do monitorowania środków na podstawie walut FIAT (dolar, euro czy frank brytyjski) co wpływa na większą przewidywalność cen aktywów.

We wspomnianych powyżej przykładach DeFi, ujęto liczne rodzaje tokenów DeFi. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują cztery z nich:

  • Ethereum (ETH)

Pierwszy z blockchainów wprowadzony do smart kontraktów, oferujący ponad 200 aplikacji DeFi do udzielania i pożyczania, zdecentralizowanego handlu oraz yield farming, czyli wytwarzania zysków poprzez udostępnianie części zgromadzonych kryptowalut. ETH technicznie jest coinem, jednak jej użyteczność jest bezkonkurencyjna, bowiem pozwala uiszczać opłaty za każdą transakcję w sieci. Dla użytkowników końcowych czy programistów rozwiązanie to bywa drogie, stąd stosują oni inne opcje blochainów jak Cardano (ADA) i Avalanche (AVAX), niemniej wśród instytucji jego popularność rośnie.

  • Aave (AAVE)

Token AAVE to opcja pozwalająca na zarabianie oraz pożyczanie kryptowalut i obsługuje on sieci blockchain jak Ethereum, Avalanche i Polygon, a przy tym pozwala na zastosowanie różnych kryptowalut. Użytkownicy tokenu mogą przy tym wpływać na przyszłość protokołu poprzez system propozycji ulepszeń AIP. Podobnymi do AAVE tokenu są Maker (MKR) i Compound (COMP).

  • SushiSwap (SUSHI) i DEX

Ta zdecentralizowana giełda działa w oparciu o blockchain Ethereum. Można korzystać tutaj z szerokiej gamy tokenów ERC-20. Podobnie jak powyższe oferuje możliwość zarządzania, a dodatkowo zapewnia swoim użytkownikom atrakcyjne nagrody.

  • Basic Attention Token (BAT)

Rozwiązanie to jest zupełnie odmienne od powyższych, bowiem sprawdza się w innych sektorach gospodarki. Użytkownicy mogą tutaj dodatkowo zarabiać na otrzymywaniu reklam od partnerów sieci.

defi-mobilne-kantory

Czy Bitcoin jest tokenem DeFi? Czy Ethereum należy do DeFi?

Bitcoin to pierwowzór wszystkich kryptowalut, dlatego jest swego rodzaju podstawą dla DeFi. Ponieważ DeFi obejmuje szeroką gamę zarówno prostych, jak i złożonych transakcji finansowych, zasilane jest przez zdecentralizowane aplikacje ‘dapps’ lub programy znane jako protokoły. Obie te formy obsługują transakcje w dwóch podstawowych walutach czyli Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).

Dopiero zaczynasz interesować się kryptowalutami? Sięgnij do źródła i sprawdź:

Zdecydowana większość aplikacji bazuje na blockchainie Ethereum, które powstało jako platforma dla smart kontraktów, automatycznie wykonując transakcje po spełnieniu określonych warunków przez użytkowników. DeFi opiera się zatem na Ethereum (obok Bitcoina), przez co wzajemnie się uzupełniają. Jedno nie należy do drugiego.

Jak wiele protokołów DeFi jest obecnie w obrocie?

DeFi jest zdecentralizowanym finansowaniem, które służy przekształcaniu tradycyjnych produktów finansowych na zaufane i klarowne protokoły, gdzie nie ma zbędnych pośredników. Obecnie na rynku znaleźć można ponad 200 protokołów DeFi, z których zdecydowana większość obiera się o Ethereum. Wśród najbardziej obiecujących wymienia się:

  • Maker (MKR), Compound (COMP),
  • Loopring (LRC),
  • SushiSwap (SUSHI),
  • Yearn.Finance (YFI),
  • Curve Finance (CRV),
  • Kyber Network (KYC),
  • Bancor (BNT).

Czy opłaca się inwestować w DeFi?

Platformy DeFi to alternatywa pozwalająca na pożyczenie, oszczędzanie, jak i handel kryptowalutami bez udziału standardowych rozwiązań i pośredników. Ta swoboda, czyni opcję tą wyjątkowo atrakcyjną dla wielu użytkowników. Na DeFi możemy z powodzeniem generować pasywny dochód z pożyczek, uzyskując odsetki, ale i zyskiwać również na wielu innych płaszczyznach (giełda DeFi czy DeFi Farming). Jak w przypadku każdej innej inwestycji, również i ta opcja może nieść pewne ryzyko, dlatego też osoby początkujące w świecie kryptowalut powinny rozpocząć działania z DeFi poprzez zróżnicowanie swojego portfela krypto. Wraz z doświadczeniem, zabawa ta dawać może dużo satysfakcji i po opracowaniu dobrej strategii – atrakcyjne korzyści finansowe.

Jak zarabiać przy użyciu DeFi?

Z DeFi zarabiać można na kilka sposobów:

  • poprzez metodę dochodu pasywnego – podobnie jak w przypadku konta oszczędnościowego w banku możemy zarabiać na odłożonych środkach. Blokując określone sumy na koncie i przeznaczając je na staking, za udzielone zaufanie staje się uzyskanie nagród w postaci tokenów.
  • poprzez zapewnianie płynności – blokując środki na swoim koncie i udostępniając je dla innych użytkowników w zamian za prowizję (jak i nagrody w postaci tokenów) można sporo zarobić, ale i jak to bywa na giełdzie – można tutaj również stracić z racji na niestabilność i wahania cen.
  • yield farming to sposób na zarabianie na tokenach zablokowanych w pulach płynności. Nagrody i zarobione środki uzyskiwane są w użytkowanym lub innym tokenie. Dla bezpieczeństwa należy lokować środki na platformach o dobrej reputacji.
  • udzielanie pożyczek – pożyczki oparte są na smart kontrakcie, a pożyczkodawca zarabia na odsetkach. W tym rozwiązaniu można uzyskać łatwiejszy, niż w powyższych opcjach dostęp do aktywów – także możliwość ich wycofania. Ryzyko udzielania pożyczek jest przy tym mniejsze, gdyż regulowane są one przez inteligentne kontrakty.

zdecentralizowane-finanse-defi

Jak inwestować w DeFi? Od czego zacząć?

Dla zakupienia DeFi konieczne jest posiadanie portfela kryptowalut. Po pobraniu aplikacji portfela lub rozszerzenia Chrome (jak Coinbase Wallet), należy stworzyć konto i nadać mu nazwę użytkownika. Do uzyskania dostępu do konta należy ją zapamiętać, podobnie jak frazę odzyskiwania konta (ta druga powinna być poufna i nie należy jej udostępniać nikomu).

Zastanawiasz się jaki portfel kryptowalut wybrać? Na tę okoliczność również przygotowaliśmy ciekawy tekst!

Po zapoznaniu się z opłatami sieciowymi, warto zaplanować odłożenie odpowiedniej kwoty, która pozwoli na ich pokrycie. Po zakupie ETH (lub innych środków w walucie systemu, z którego korzystamy) możliwe jest zakupienie DeFi. Pamiętać należy o tym, aby zabezpieczyć środki także na wszelkie opłaty transakcyjne. Postępując zgodnie ze wskazówkami, finalizowany jest zakup DeFi. O tym, ile wynosi opłata za przelew Bitcoin, możesz przeczytać w tekście o transakcjach kryptowalutowych opublikowanym na naszej stronie.

Zadajesz sobie pytanie, gdzie kupić kryptowaluty, by móc następnie inwestować w DeFi? Do wyboru masz kilka opcji, a jedną z nich jest kantor kryptowalut. Możesz skorzystać ze stacjonarnych placówek lub zdecydować się na usługi mobilnego kantoru kryptowalut, którego przedstawiciel spotka się z Tobą w wybranej lokalizacji. To wygodne rozwiązanie dostępne jest w wielu polskich miastach, wśród których m.in. znajdziesz:

kantor-bitcoin-kontakt - kup kryptowalutę

Gdzie mogę zakupić DeFi? Ile wynosi wartość tokenów DeFi?

DeFi zakupić można na scentralizowanej i zdecentralizowanej giełdzie, jednak wybierając platformę, należy robić to z rozwagą. Sprzedaż i zakup tokenów DeFi powinno być przeprowadzane na zaufanych i pewnych giełdach. Platformy Coinbase lub Binance należą do takich właśnie opcji. DeFi Coin każdorazowo pokazuje aktualną wartość w chwili przeprowadzania transakcji finansowej, podobna jest ona do cyfrowej wersji monety fiducjarnej.

Jaki jest najlepszy token DeFi?

Wśród najlepszych tokenów DeFi w roku 2022 wyróżnia się:

  • Tamadoge (TAMA),
  • Battle Infinity (IBAT),
  • DeFi Coin (DEFC),
  • Lucky Block (LBLOCK),
  • Avalanche (AVAX).

Z pewnością jednak będą pojawiać się kolejne obiecujące projekty. Śledź zatem uważnie rynek DeFi i nowinki ze świata kryptowalut jak choćby ranking kryptowalut.

kantor-bitcoin-kontakt - zadaj pytania