Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Kryptowaluty - jak to działa? Sprawdź jak przelać Bitcoin, jak wypłacić kryptowaluty i ile wynosi opłata za przelew Bitcoin

Funkcjonowanie w świecie kryptowalut wymaga od inwestorów kilku umiejętności technicznych. Jeśli zdajesz sobie pytania jak przelać Bitcoin, ile wynosi opłata za przelew kryptowalut, jak długo on trwa lub jak wypłacić kryptowaluty, ten poradnik będzie dla Ciebie doskonałym drogowskazem. Posiadanie tej wiedzy pozwoli Ci swobodnie poruszać się na rynku kryptowalut i skupić się na analizach inwestycyjnych.

przelewy-kryptowalut

Spis treści:

 1. Jak obracać Bitcoinem?
 2. Jak sprawdzić sieć krypto?
 3. Jak przelać kryptowalutę na portfel?
 4. Jak przelać pieniądze do portfela Bitcoin?
 5. Jak wypłacić Bitcoiny z portfela? Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z Bitcoin?
 6. Jak wypłacić Bitcoin z bitomatu?
 7. Ile kosztuje wypłata Bitcoina?
 8. Bitcoin - gdzie można płacić?
 9. Jak zrobić przelew Bitcoin?
 10. Ile trwa transakcja BTC? Jak długo idzie przelew Bitcoin?
 11. Jak sprawdzić lub przyspieszyć transakcje Blockchain?
 12. Jak anulować transakcje Bitcoin?
 13. Opłata za przelew Bitcoin

Jak obracać Bitcoinem?

W naszych dotychczasowych poradnikach podpowiadaliśmy m.in.:

Pora przejść do części bardziej praktycznej. Każdy użytkownik Bitcoina powinien posiadać podstawową wiedzę, która umożliwi mu dokonywanie transakcji. W końcu BTC to nie tylko sposób inwestowania. Przy jego pomocy możesz opłacić usługi lub produkty.

Zastanówmy się, co musisz wiedzieć, aby komfortowo korzystać z kryptowalut:

 • Musisz rozumieć, czym są sieci, tagi, memo oraz wiedzieć, jak je ustawić.
 • Musisz wiedzieć, jak ustawić transakcję w sposób właściwy.
 • Musisz potrafić, wypłacić środki, które masz w kryptowalutach.

Jak sprawdzić sieć krypto?

Portfele kryptowalutowe są tworzone w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z walut cyfrowych początkującym. Dotyczy to również ustawiania właściwej sieci. Sieć w tym przypadku to nic innego jak blockchain. Wybierasz więc, na jakim łańcuchu informacja o transakcji zostanie zapisana.

Zasada jest prosta, sieć transakcji powinna być zgodna z siecią adresu, na który zostaje ona przesłana. Jest to o tyle ważne, że niektóre kryptowaluty można wysyłać po różnych sieciach. Portfele również mogą obsługiwać różne blockchainy. Stwarza to ryzyko pomyłki. Tego rodzaju sytuacje są niestety częste u początkujących.

Robiąc transakcję kryptowalutową, zostaniesz poproszony przez aplikację giełdy lub portfela o wybranie sieci. Musisz zadbać o to, aby była ona zgodna z siecią adresu odbiorcy transakcji. Jeżeli sieci nie będą się zgadzały, transakcja nie zostanie zrealizowana, a Ty utracisz środki.

Wykonując przelew, będziesz mógł wybrać jedną z dostępnych sieci. W zależności od tego, jaką wybierzesz, różnić się będzie czas przelewu bitcoin oraz wysokość opłaty. Przy podaniu adresu, który nie pasuje do wybranej sieci, niektóre portfele wyświetlają komunikat o niezgodności. Niestety nie w każdym wypadku, ponieważ niektóre portfele nie mają takiej funkcji. Dlatego zachowaj ostrożność.

Praktycznie przy każdej transakcji znajdziesz informację, która będzie ostrzegała Cię przed tym, aby na dany adres wysyłać wyłącznie kryptowalutę w danej sieci.

jak-wykonac-przelew-kryptowalutowy-przelew-bitcoin

Jak przelać kryptowalutę na portfel?

W większości przypadków kryptowaluty kupuje się na giełdzie. Warto jest więc posiąść umiejętność przelewania kryptowalut z giełdowego portfela na prywatny. Prześledźmy więc taki proces. Przykład rozpisany jest na bazie giełdy Binance. Proces ten przeprowadzany jest jednak w podobny sposób na praktycznie każdej giełdzie kryptowalut.

 • Zaloguj się na swoje konto giełdowe.
 • Znajdź i wybierz opcję „Portfel Spot”.
 • Wybierz z listy lub wyszukaj przy pomocy wyszukiwarki interesującą Cię kryptowalutę.
 • Wybierz opcję „Wypłata”
 • Wybierz odpowiednią sieć, w zależności od tego, jaką kryptowalutę wysyłasz, konieczne może być podanie tagu lub memo.
 • Podaj adres, na który chcesz wysłać środki. Upewnij się, że sieć, po której wysyłasz, zgadza się z siecią adresu.
 • Podaj dokładną kwotę transakcji.
 • Większość giełd wymaga potwierdzenia transakcji przez podanie hasła lub kodu weryfikacyjnego.

W ten sposób możesz przelać środki z portfela giełdowego na prywatny portfel kryptowalut, bez znaczenia czy jest to portfel fizyczny, czy w formie oprogramowania. Jeśli zastanawiasz się jaki portfel kryptowalutowy wybrać sprawdź nasz szczegółowy poradnik na ten temat.

Jak przelać pieniądze do portfela Bitcoin?

Żeby przelać pieniądze na portfel kryptowalutowy, musisz najpierw dokonać transakcji, podczas której zamienisz waluty fiat na kryptowaluty. Możesz to zrobić na różne sposoby. Dwie najpopularniejsze opcje to:

Opcja pierwsza wymaga więcej zachodu. Musisz założyć konto giełdowe, następnie zweryfikować swoje konto, wpłacić walutę fiducjarną (przeważnie konieczne jest wykorzystanie EUR lub USD, ponieważ większość giełd nie obsługuje PLN). Następnie musisz kupić docelową kryptowalutę w parze z walutą fiducjarną np. EUR/BTC. Mając już BTC na swoim koncie giełdowym, możesz przelać je na portfel w sposób opisany we wcześniejszej części artykułu.

W przypadku wykorzystania kantoru kryptowalutowego sprawa jest nieco prostsza. Jeżeli skorzystasz z usług stacjonarnego kantoru lub mobilnego kantoru kryptowalut, we wszystkim pomoże Ci wykwalifikowany pracownik. Wpłacasz pieniądze oraz przekazujesz pracownikowi adres, na który chcesz otrzymać środki. Po kilku minutach kryptowaluty zasilą Twój portfel.

kantor-bitcoin-kontakt

Jak wypłacić Bitcoiny z portfela? Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z Bitcoin?

Kryptowaluty możesz wypłacić z portfela na kilka sposobów. Oto one:

 • stacjonarne lub mobilne kantory kryptowalutowe;
 • poprzez giełdy kryptowalutowe;
 • transakcje P2P;
 • bitomaty.

Zalecamy korzystanie wyłącznie z usług sprawdzonych podmiotów, które oferują wysoki poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj również, że od wymiany kryptowalut na waluty fiducjarne należy odprowadzić podatek.

Jak wypłacić Bitcoin z bitomatu?

Bitomat to urządzenie, które umożliwia sprawną wymianę kryptowalut na waluty fiducjarne. Wypłata bitcoin z bankomatu zwanego bitomatem to podstawowa umiejętność każdego miłośnika tej technologii. Dzięki temu użytkownicy kryptowalut mogą komfortowo korzystać ze swoich środków. Od 2013 roku ilość bitomatów w Polsce dynamicznie się zwiększa. Znajdziesz je praktycznie w każdym większym mieście.

W początkowym etapie rozwoju bitomaty pozwalały wyłącznie kupować kryptowaluty. Obecnie przy ich pomocy możesz wypłacić środki, poprzez zamianę kryptowalut na waluty fiducjarne na zasadzie działania kantoru.

Bitomaty obsługują najpopularniejsze kryptowaluty. Przy ich pomocy możesz dokonywać transakcji z:

 • BTC
 • ETH
 • LTC
 • BCH
 • DASH
 • XMR
 • itp.

Korzystanie z bitomatu jest bardzo proste. Oto jak wygląda proces wypłaty Bitcoin lub innych kryptowalut:

 • W bitomacie wybierasz opcję „Sell” (sprzedaż).
 • Uwierzytelniasz transakcję przy pomocy adresu e-mail lub poprzez SMS.
 • Bitomat generuje kod QR, który zawiera adres portfela.
 • Skanujesz kod i przelewasz BTC ze swojego portfela.
 • Gdy transakcja zostanie zrealizowana, bitomat wypłaci należną gotówkę.

Ile kosztuje wypłata Bitcoina?

Koszt wypłaty jest zależny od tego, z jakiego sposobu wypłaty skorzystasz. W przypadku popularnych giełd wypłata BTC na konto bankowe, po wcześniejszym przewalutowaniu na fiat, wynosi około 2 euro. Wypłacając na kartę płatniczą, musisz liczyć się z kosztem wynoszącym kilka procent (przeważnie około 3%) wartości transakcji. Podobnie ma się sprawa z bitomatami, koszt wypłaty wyrażany jest w procentach i waha się w przedziale od 0% do nawet 10%.

Bitcoin – gdzie można płacić kryptowalutą?

Czy można płacić Bitcoinami w sklepach? W niektórych tak! Chcesz wiedzieć, gdzie można płacić kryptowalutami? Możesz znaleźć informacje na stronie coinmap.org.

Znajduje się tam mapa, na której dodawane są punkty umożliwiające płatność w kryptowalutach. To proste narzędzie pozwoli Ci znaleźć miejsca, które sprawią, że kryptowaluty nie będą wyłącznie sposobem na inwestowanie, a również rozwiązaniem codziennym. Obecnie na mapie Polski widać kilka ośrodków, które się wyróżniają.

Gdzie w Polsce można płacić Bitcoinami? Najwięcej możliwości mają użytkownicy kryptowalut z:

 • Warszawy
 • Krakowa
 • Trójmiasta

Za co można płacić Bitcoinami? Praktycznie za wszystko. Sklepy, w których można płacić Bitcoinami, mają bardzo różnorodny asortyment. Są to firmy marketingowe, usługowe, a nawet kawiarnie i restauracje. W wielu miejscach płatności bitcoinami są mile widziane.

jak-zrobic-przelew-bitcoin

Jak zrobić przelew Bitcoin?

Jeżeli chcesz skutecznie posługiwać się BTC, musisz zrozumieć, z czym wiąże się taka transakcja. W przeciwieństwie do transakcji bankowych czas realizacji oraz opłata transakcyjna mogą być zmienne. Przelewy Bitcoin są również ostateczne. Ale dość ogólników. Przejdźmy do konkretów!

Ile trwa transakcja BTC? Jak długo idzie przelew Bitcoin?

Czas transakcji zależny jest od obciążenia sieci oraz wysokości opłaty transakcyjnej, którą uiścisz. Ile idzie przelew Bitcoin? Przeważnie czas realizacji transakcji wynosi około 10 minut. Transakcja w BTC może jednak zostać zrealizowana znacznie szybciej lub po znacznie dłuższym czasie. Konieczne jest zapisanie bloku, na którym dane transakcji zostaną zawarte. Przeciążenie sieci może sprawić, że transakcje będą szły nawet kilka dni. Taka sytuacja miała miejsce w roku 2017.

Jak sprawdzić lub przyspieszyć transakcje Blockchain?

Każdą transakcję, która ma miejsce w blockchain Bitcoina, można śledzić. Blockchain pełni tutaj rolę zdecentralizowanej bazy rachunkowej, w której zapisane są wszystkie transakcje. Żeby to zrobić, musisz znać adres portfela lub id transakcji (txID). Mając tę informację, można skorzystać z „Blockchain Explorer”. Jest to narzędzie dostępne online, które umożliwia wyszukiwanie informacji w blockchainie. Stron tego typu jest całkiem sporo. Przykładową w języku polskim jest: blockchain.info

Wyszukując informacje na podstawie adresu portfela, otrzymamy dostęp do wszystkich transakcji, które były przy jego pomocy realizowane. Widnieją tam kwoty oraz adresy, na które wysłałeś środki. Możesz wybrać konkretną transakcję, aby sprawdzić jej dokładny status.

Jeżeli status to „niepotwierdzona transakcja” oznacza to, że nie jest ona jeszcze sfinalizowana. Jest to moment, w którym już nie masz środków na koncie, jednak nie nastąpiło zapisanie transakcji. Jeżeli chcesz przyspieszyć transakcję, jest na to kilka sposobów. Są one jednak dość skomplikowane. Odradzamy stosowanie ich początkującym.

Oto sposoby przyspieszenia transakcji:

 • Replace by fee – metoda ta polega na zwiększeniu opłaty transakcyjnej, dzięki czemu zostanie ona szybciej zapisana na bloku.
 • Child pays for parent – odbiorca wydaje niepotwierdzone monety z opłatą priorytetową, wymusza to na górniku potwierdzenie również wcześniejszej transakcji z niższą opłatą.
 • ViaBtc – jest to grupa górników, którzy ze swojej dobrej woli mogą potwierdzić daną transakcję, po wystąpieniu do nich z odpowiednią prośbą.

Jeżeli chcesz natomiast zadbać o to, aby Twoje transakcje zostały zrealizowane szybko, to musisz zadbać o odpowiednią opłatę transakcyjną.

jak-anulowac-transakcje-bitcoin

Jak anulować transakcje Bitcoin?

Niestety transakcji BTC nie można cofnąć. Oznacza to, że jeżeli wyślesz środki na niewłaściwy adres, to bezpowrotnie je stracisz. Czy jednak na pewno jest to wada? Tak na dobrą sprawę jest to duża zaleta, jeżeli spojrzyjmy na to pod kątem bezpieczeństwa sieci. Zapobiega to podwójnemu wydawaniu środków oraz sprawia, że użytkownicy są bezpieczniejsi.

W momencie, gdy otrzymasz już środki, to możesz mieć pewność, że są Twoje. Każda transakcja Bitcoinów jest ostateczna. Po wysłaniu BTC nie ma możliwości cofnięcia lub anulowania transakcji. Dlatego konieczne jest dokładne weryfikowanie adresów, na które decydujesz się wysłać środki.

Opłata za przelew Bitcoin

Opłata za przelew Bitcoin wzbudzają wiele emocji. Ile kosztuje przelew Bitcoin? Użytkownicy często nie rozumieją, od czego są zależne. Nauczeni jesteśmy przez banki, że opłaty transakcyjne są stałe. W przypadku BTC jest jednak inaczej. Opłata transakcyjna jest zależna od ilości transakcji, które czekają na zapisanie w bloku. Żeby to zrozumieć, musimy szybko przybliżyć działanie całego systemu Bitcoin.

System składa się ze wzajemnie połączonych bloków. Każdy blok zawiera informacje dotyczące tego, jakie transakcje zostają zawierane. Bloki mają jednak ograniczoną pojemność. Oznacza to, że jeżeli w danym momencie pojawia się wiele informacji do zapisania, to niektóre z nich po prostu się nie zmieszczą. Będą one musiały czekać na zapisanie kolejnego bloku.

Ile kosztuje transakcja Bitcoin? Im wyższa opłata transakcyjna zostanie uiszczona, tym szybciej transakcja zostanie zrealizowana. Ceny opłat kształtuje więc popyt. Duża opłata pozwala wykupić sobie priorytet. Transakcja zostanie zapisana wcześniej, nawet jeżeli została zlecona później.

Jednocześnie oznacza to, że jeżeli chcesz płacić mniej, powinieneś poczekać z dokonaniem transakcji na dni, w których wykorzystanie sieci jest mniejsze. Możesz również zmniejszyć wysokość opłaty, jednak wtedy wydłużysz czas oczekiwania na realizację.

kantor-bitcoin-kontakt

Poznaj nasze pozostałe poradniki, dzięki którym świat kryptowalut przestanie mieć przed Tobą tajemnice!

Co to jest kryptowaluta?

Notowania kryptowaluty. Sprawdź z czego wynika kryptowaluty kurs i cena

Czym jest DeFi w świecie kryptowalut?

Co to jest Bitcoin i jak działa?