Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Podatek od kryptowalut - FAQ

Podatki od kryptowalut są skomplikowane. Sprzedaż bitcoinów i innych krypto to bardzo przyjemny moment, który stwarza jednak zobowiązanie podatkowe. Podatki od kryptowalut w Polsce często się zmieniają, rodzi to wiele pytań wśród osób zarabiających na kryptowalutach. Zebraliśmy częśc z nich, aby udzielić odpowiedzi. Mamy nadzieję, że dzięki temu opodatkowanie kryptowalut w Polsce przestanie mieć przez Wami tyle tajemnic, a rozliczenie kryptowalut będzie o wiele prostsze!

monitoring-wysokosci-podatku-od-kryptowalut.png

Pytanie Jerzego: czy trzeba płacić podatek od kryptowalut?

Tak, masz obowiązek odprowadzać podatek od odpłatnego zbycia walut wirtualnych, czyli podatek od kryptowalut w przypadku ich sprzedaży.

Pytanie Patrycji: jak udokumentować zakup kryptowalut?

W tym celu należy pobrać historię transakcji z platformy, którą wykorzystujesz do handlu lub odebrać potwierdzenie kupna z kantoru kryptowalut, bitomatu.

Pytanie Tadeusza: jaki podatek od kryptowalut obowiązuje?

Indywidualni inwestorzy są zobowiązani do odprowadzania podatku od kryptowalut w wysokości 19% podatku dochodowego.

Pytanie Bartka: księgowy kryptowaluty – gdzie szukać specjalistów?

Wybierając księgowego, szukaj biura, które wyróżnia się znajomością prawa w kontekście kryptowalut. Dzięki temu skorzystasz z pomocy osoby, która jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

Pytanie Olgi: rozliczanie z kryptowalut, do kiedy?

Podatek od kryptowalut rozliczany jest na podstawie PIT-38. Dokument należy wypełnić do końca kwietnia (co ważne deklaracja składana jest za rok ubiegły).

Pytanie Jarka: bitomat a podatek, jak to działa?

Wypłaty przy pomocy bitomatów również podlegają opodatkowaniu, ponieważ jest to transakcja wyjścia z kryptowalut do walut fiat (PLN, USD itp.). Z tego powodu należy zbierać wszystkie potwierdzenia takich transakcji, by wykorzystać je do rozliczenia kryptowalut.

Pytanie Piotra: czy kupowanie kryptowalut wiąże się z podatkiem?

Kupowanie kryptowalut za waluty fiducjarne (złotówki, dolary itp.) możesz potraktować jako koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu obniżysz wysokość należności podatku od kryptowalut.

Pytanie Łukasza: strata na kryptowalutach a podatek, jak ją rozliczyć?

Jeżeli w danym roku podatkowym uzyskałeś stratę, należy uwzględnić ją w dokumencie PIT-38. Pozwoli Ci odliczyć stratę od przyszłego zysku.

Pytanie Oliwi: podatki od kryptowalut w Polsce – jakie przepisy obowiązują?

Obowiązuje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).

Pytanie Pawła: sprzedaż bitcoin – podatek odprowadzić od razu po transakcji?

Podatek od kryptowalut odprowadzany jest jeden raz do roku (przy złożeniu deklaracji PIT-38). Nie musisz odprowadzać go po każdej transakcji.

Pytanie Dagmary: ile wynosi podatek od kryptowalut? Czy to stała kwota?

Wysokość podatku od kryptowalut zależna jest od tego, jaki dochód wykażesz. Płacisz zawsze 19% od dochodu. Kwotę poznasz dokonując obliczeń niezbędnych przy rozliczeniu kryptowalut za dany rok podatkowy.

Pytanie Jagny: kiedy zapłacić podatek od kryptowalut?

Jeżeli w roku 2022 powstała powinność podatkowa, to należność podatku od kryptowalut odprowadzisz pod koniec kwietnie 2023 r. w ramach PIT-38.

Pytanie Kuby: podatek od giełdy kryptowalut, jak uzyskać dane do rozliczenia kryptowalut?

Większość giełd udostępnia historię transakcji. Warto jednak samodzielnie dokumentować transakcje krypto-fiat. Pomocne w tym procesie może być narzędzie od pitkrypto, na stronie którego znajdziesz również ciekawe poradniki: https://pitkrypto.pl/poradniki

Pytanie Martyny: kalkulator podatku od kryptowalut – czy taki istnieje?

Istnieją narzędzia, które znacznie ułatwiają obliczanie podatku od kryptowalut. Co więcej, pozwalają one również przechowywać niezbędną dokumentację i monitorowac wysokość podatku od kryptowalut w ciągu roku. Sprawdź np. https://pitkrypto.pl/

Pytanie Michała: jak nie płacić podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut jest obowiązkowy, jednak nie musisz go płacić, jeżeli w danym roku podatkowym wykazujesz stratę.

Pytanie Marcina: jak rozliczyć się z kryptowalut, by nie popełnić błędu?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego lub kancelarii, która posiada licencję Ministra Finansów.

Pytanie Kasi: PIT 38 kryptowaluty, jak poprawnie wypełnić druk?

Wypełnianie druku jest bardzo proste. Wszystkie rubryki są dokładnie opisane, a Twoim zadaniem jest ich uzupełnienie na podstawie posiadających dokumentów potwoerdzających transakcje. Jeżeli masz z tym problem, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Pytanie Kamili: co uznać za koszty uzyskania przychodu kryptowaluty?

Koszty uzyskania przychodu to środki fiat, które przeznaczyłeś na zakup kryptowalut, ale również koszt użytkowania platformy umożliwiającej handel.

Pytanie Krzysztofa: czy rozliczanie kryptowalut w biurze rachunkowym jest możliwe?

Jest możliwe. Musisz jednak wybrać biuro, które specjalizuje się w rozliczaniu kryptowalut.

proste-narzedzie-do-rozliczania-kryptowalut.png

Księgowość kryptowalut nie musi być skomplikowana – poznaj pomocne narzędzia!

Istnieją narzędzia, które mogą znacznie ułatwić Ci rozliczanie kryptowalut. Pozwalają one gromadzić niezbędną dokumentację. Obliczają również wysokość podatku na bieżąco. Dzięki temu możesz uniknąć przykrego zaskoczenia podczas ostatecznego rozliczenia.

Jak wykonać rozliczenie kryptowalut? Podatek od kryptowalut i jego zasady – podsumowanie

Rozliczenie kryptowalut polega na przygotowaniu dokumentów potwierdzających przychód oraz koszty uzyskania przychodu. Na tej podstawie oblicza się dochód. Następnie musisz obliczyć 19% z całego dochodu.