Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Ranking kryptowalut – lista najlepszych kryptowalut

Celem tego tekstu jest nie tylko przedstawienie rankingu najbardziej popularnych kryptowalut. Chcemy dać Ci znacznie więcej. Dlatego postaramy się wyjaśnić Ci zagadnienia, które zahaczają o tematykę rankingów. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie rozróżniać tokeny od coinów. Będziesz również potrafił poprawnie obliczyć kapitalizację rynkową. Przedstawimy najpopularniejsze kategorie, w których rozwija się technologia blockchain. A na końcu przybliżymy Ci kilka popularnych projektów, które warto śledzić. Miłej lektury!

ranking-kryptowalut

Rankingi kryptowalut tworzone są stosunkowo często. Wynika to z tego, że odbiorcy bardzo lubią tego typu zestawienia. Jest to przejrzysta forma, która pozwala w łatwy sposób pozyskać informacje. Jeżeli ranking jest przygotowany w sposób odpowiedni, według konkretnych założeń, to można z niego bardzo dużo wynieść. Problem pojawia się, jeżeli celem takiego zestawienia jest wyłącznie przyciągnięcie czytelników przy pomocy często wyszukiwanych fraz. Dlatego, jeżeli często zapoznajesz się z rankingami, to warto zbudować podstawy, które pozwolą lepiej zorientować się w tym temacie. Pora na kolejną lekcję.

Spis treści:

  1. Ile istnieje kryptowalut?
  2. Jakie są rodzaje kryptowalut?
  3. Czym się różnią kryptowaluty?
  4. Co wpływa na popularność kryptowaluty?
  5. Najbardziej popularne aktywa - lista najlepszych kryptowalut

Jeżeli chociaż trochę interesujesz się kryptowalutami, to prawdopodobnie spotkałeś się kiedyś z różnego rodzaju rankingami. Tworzone są przez serwisy zajmujące się tematyką blockchain. Ich celem jest przedstawienie kilku lub nawet kilkudziesięciu projektów, które wyróżniają się w konkretny sposób. Każdy ranking musi być jednak sporządzany według jakiegoś kryterium. To właśnie na podstawie konkretnych cech szereguje się projekty. Jedna lista kryptowalut może wyglądać zupełnie inaczej niż inna, wszystko zależy od tego, co autor wziął pod uwagę.

Najczęściej przyjmowanym kryterium jest kapitalizacja rynkowa. Jest to całkowita wartość danego projektu. W jaki sposób jest ona liczona? Jest to całkiem proste. Żeby obliczyć kapitalizację rynkową, musimy mieć dwie zmienne. Pierwszą jest całkowita ilość jednostek kryptowaluty, która znajduje się w obiegu. Uwzględnia się zarówno te środki, które są na rynku, jak i te poza nim. Drugą zmienną jest kurs. Następnie wystarczy pomnożyć te dwie wartości.

Kapitalizacja rynkowa = Ilość wyemitowanych coinów x Aktualny kurs

Przykład 1

Wymyślona na potrzeby przykładu kryptowaluta MobilneKantoryCoin (MKCN) została wyemitowana w 1 000 jednostek. Jej aktualna cena wynosi 0,10$.

Podstawmy wartości do wzoru: Obliczenia: 1 000 x 0,10$ = 100$

W tym konkretnym przypadku kapitalizacja rynkowa projektu stworzonego na potrzeby przykładu MobilneKantoryCoin (MKCN) wynosi 100$.

Zwróć uwagę na to, że zarówno ilość wyemitowanych jednostek, jak i kurs są zmienne. Oznacza to, że rankingi kryptowalut, które opierają się na kapitalizacji rynkowej, są poprawne w momencie stworzenia. Z racji na dynamikę rynku kryptowalut szybko może się to zmienić.

Pamiętaj o tym, że niektóre kryptowaluty mają ograniczoną podaż. Koronnym przykładem jest Bitcoin. W obiegu znajdzie się wyłącznie 21 000 000 BTC. Po drugiej stronie znajdują się kryptowaluty inflacyjne, czyli takie, których podaż nie jest ograniczona.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który jest uwzględniany w różnego rodzaju rankingach, jest wolumen. Jest to wielkość obrotów, które zostały wygenerowane w danym czasie. Najczęściej przyjmuje się wolumen dobowy, czyli jest to wielkość obrotów, które miały miejsce w ciągu ostatnich 24 godzin.

Nie każdy ranking kryptowalut bazuje jednak na kapitalizacji oraz wolumenie. Niektóre idą o krok dalej i starają się porównać kryptowaluty pod kątem innych cech. Często pojawiają się również zestawienia kryptowalut z konkretnego segmentu branży np. DeFi (pojęcie to zostanie wytłumaczone w dalszej części poradnika, dlatego zachęcamy Cię do dalszego czytania). W końcu kryptowalut jest na tyle dużo, że zebranie ich w jedną listę może być wręcz niewykonalne. Tylko, czy na pewno?

ile-jest-kryptowalut

Ile istnieje kryptowalut?

Dawniej sytuacja była znacznie prostsza. Mówiłeś kryptowaluty, myślałeś Bitcoin. Obecnie jest to już nieco bardziej skomplikowane. Oczywiście, tytuł najpopularniejszej kryptowaluty wciąż dzierży BTC. To również do Bitcoina należy pierwsze miejsce w rankingach, które bazują na kapitalizacji rynkowej.

Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Pojawiają się nowe projekty, które starają się przyciągnąć użytkowników oraz zbudować pozycję na rynku. Przeważnie nie starają się one konkurować z Bitcoinem. Wykorzystują ścieżki, które on przetarł, ale dostarczają zupełnie inną wartość. Są odpowiedzią na problemy, które pojawiły się wraz z rozwojem technologii blockchain.

Już teraz istnieją tysiące kryptowalut, a ich ilość wciąż będzie rosła. Wydaje się oczywiste, że przy takiej ilości różnych projektów wyłącznie niektóre odniosą sukces. Część zostanie porzucona, a jeszcze inne okażą się tylko próbą wyłudzenia pieniędzy od użytkowników. Ilość startujących projektów będzie zwiększała się wraz z rozwojem branży.

kantor-bitcoin-kontakt

Jeżeli jesteś osobą początkującą, która dopiero poznaje możliwości technologii blockchain, to powinieneś się skupić na poznaniu czym są kryptowaluty i najpopularniejszych projektach. Inwestowanie wiąże się nierozerwalnie z pewnym ryzykiem. Oczywiście wyłącznie od Ciebie zależy to, który projekt według Twojego uznania, ma dostatecznie duży potencjał, aby w niego inwestować. Pierwsza setka projektów pod względem kapitalizacji rynkowej to dostatecznie duża przestrzeń do nauki. Warto jednak poznać nieco lepiej charakterystykę konkretnych projektów.

Jakie są rodzaje kryptowalut?

Wyrazy takie jak tokeny, coiny i kryptowaluty wykorzystywane są często zamiennie. Jest to niestety mylące oraz błędne. Na początek wprowadźmy tutaj nieco porządku. Samo określenie „kryptowaluta” używane jest w bardzo szerokim znaczeniu. Przy pomocy tego wyrazu opisujemy projekty oparte o technologię blockchain, ale również wirtualne formy płatności. W tak ogólnej postaci odnosi się to praktycznie do wszystkich projektów z branży web3.

Większy problem pojawia się w momencie, gdy zamiennie używa się wyrazów „tokeny” oraz „coiny”. Spośród tych dwóch opcji prawdopodobnie popularniejszym określeniem jest to pierwsze. Tokenami nazywamy projekty, które nie mają swojej własnej sieci blockchain. Wykorzystują one już istniejące rozwiązania. Coiny (lub stosując polską nomenklaturę monety) są to natomiast natywne kryptowaluty konkretnych sieci.

Tokeny mogą pełnić różnorakie role. Właśnie na tej podstawie są następnie dzielone. W związku z tym wyróżniamy tokeny:

  • Governance
  • Utylity
  • Security
  • NFT
  • Rewards

Governance tokens umożliwiają posiadaczom wyrażanie swojej opinii odnośnie przyszłego kierunku rozwoju danego projektu. W momencie gdy zachodzi potrzeba rozstrzygnięcia jakiejś kwestii, autorzy zwracają się do posiadaczy tokenów z prośbą o wzięcie udziału w głosowaniu. Przy pomocy demokratycznych wyborów społeczność zgłasza swoje preferencje.

Tokeny utylity jak sama ich nazwa wskazuje, mają jakieś przeznaczenie, zostały zaprojektowane w konkretnym celu. Najczęściej pełnią oczywiście formę płatności. Nie oznacza to jednak, że zawsze służą wyłącznie w tym celu. Wszystko zależy tutaj od założeń danego projektu. Przy ich pomocy użytkownicy mogą zwiększać prędkość przesyłania danych lub zdobywać ekskluzywne przedmioty.

Tokeny security stanowią swoiste aktywa inwestycyjne. Emitowane są one na blockchainie, mogą jednak przedstawiać rzeczywiste firmy lub spółki. W dużym skrócie działają tak samo jak akcje oraz obligacje. Jest to przeniesienie popularnego już rozwiązania do sfery web3. Tokeny wydawane jako security są traktowane podobnie jak legalne papiery wartościowe. Oznacza to, że przyświeca im cel ochrony inwestorów przed oszustwami.

NFT, czyli Non-Fungible Tokens to temat ostatnimi czasy bardzo głośny. Popularne stało się już porównanie ich do cyfrowych certyfikatów autentyczności. Ich podstawową cechą jest to, że są niezmienne (lub inaczej niewymienne). Nie można ingerować w ich treść. Mogą zostać przypisane do wirtualnych, ale również fizycznych dóbr. Obecnie technologia ta jest wykorzystywana najczęściej w połączeniu z cyfrowymi obrazami. To jednak dopiero początkowa faza rozwoju. Być może w dalszym jej etapie przy pomocy NFT będzie można zarządzać np. nieruchomościami.

Rewards tokens, czyli tokeny nagród są formą motywowania użytkowników. Mogą być przyznawane w taki sam sposób jak oceny oraz opinie w aplikacjach mobilnych. Stanowią formę wyrażenia uznania, mogą być przyznawane członkom społeczności, którzy aktywnie uczestniczą w rozwoju platformy.

Wiesz już, czym są tokeny oraz do czego są wykorzystywane. W przypadku coinów sprawa jest nieco łatwiejsza. Przeważnie pełnią one funkcję płatności. Służą do uiszczania opłat transakcyjnych oraz pokrywania innych kosztów wiążących się z wykorzystaniem platformy.

czym-roznia-sie-kryptowaluty

Czym się różnią kryptowaluty?

Ranking kryptowalut może być tworzony w różnych kategoriach. Ogólnie projekty bazujące na blockchain znacznie się od siebie różnią. Niektóre stanowią jednak odpowiedź na takie same potrzeby, w związku z tym mogą działać w podobny sposób lub rozwiązywać ten sam problem. Właśnie na tej podstawie powstają różne kategorie projektów.

Kryptowaluty mogą różnić się pomiędzy sobą naprawdę dużą ilością elementów. W tym artykule skupimy się na podstawowej różnicy, która ma bardzo duże znaczenie z perspektywy tworzenia rankingów kryptowalut. Mowa o ich przeznaczeniu. Poznaj kilka różnych kategorii, w których rozwijają się kryptowaluty.

DeFi to skrót od Decentralized Finance, czyli zdecentralizowane finanse. Projekty tego typu skupiają się na obsłudze operacji, które do tej pory były realizowane przy pomocy banków. Mowa tutaj nie tylko o płatnościach, ale również kredytach, handlu instrumentami finansowymi oraz lokatach i zarabianiu na oprocentowaniu. Zazwyczaj użytkownicy mogą wykorzystywać możliwości DeFi przy pomocy dApps, czyli zdecentralizowanych aplikacji.

GameFi to koncepcja, która skupia się na rozwoju gier opierających się na blockchainie. Jest to przeniesienie gamingu na nową platformę. GameFi pozwala wprowadzić do gier opcji Play-to-Earn. Gracze mogą zarabiać dzięki swojej aktywności. O projektach tego typu stopniowo robi się coraz głośniej. Jest to bardzo ciekawy segment tej branży. Dodatkowo dzięki przeniesieniu gier na blockchain, można tworzyć wewnętrzny rynek, który opierałby się na przykład na NFT.

IOT, czyli Internet of Thinks, jest to cyfrowa sieć. Projekty IOT starają się połączyć sferę wirtualną z fizycznym światem. Oznacza to, że możemy przy pomocy sieci wydawać polecenia urządzeniu, które znajduje się w znacznej odległości od nas. Dodatkowo tego rodzaju urządzenia potrafią się często komunikować również ze sobą wzajemnie. Tego typu projekty chcą sprawić, aby nasze domy, a nawet całe miasta były bardziej „smart”.

DEX to inaczej zdecentralizowane giełdy. Umożliwiają one szybkie oraz wygodne transakcje. Handel w większości wypadków ma miejsce pomiędzy dwoma podmiotami, które praktycznie bez ingerencji osób trzecich mogą wymieniać się kryptowalutami. Handel odbywa się pomiędzy portfelami. Obecnie największym wyzwaniem stojącym przed projektami tego typu jest dostosowanie technologii do potrzeb mniej technicznych użytkowników.

Metaverse to kategoria, która nie ma dokładnej definicji. Jest to szeroko rozumiana wirtualna przestrzeń. W pewnym stopniu łączy się ona z rzeczywistym światem. Projekty tego typu starają się wykorzystać możliwości, które otwiera rozszerzona rzeczywistość (AR) oraz wirtualna rzeczywistość (VR). Zakres możliwości, które oferuje ta technologia, jest bardzo szeroki. Od platform social media do sklepów spożywczych. Tego rodzaju rozwiązania mają licznych zwolenników, ale i przeciwników, co wyłącznie wzmacnia zainteresowanie takimi projektami.

Stablecoins to oczywiście projekty, które odwzorowują aktywa o stabilnej cenie. Najpopularniejsze są projekty, które skupiają się na walutach fiducjarnych (głównie USD). Stablecoiny mogą jednak odwzorowywać również wartość innych aktywów takich jak metale szlachetne. Istnieją więc projekty, które odwzorowują kurs złota lub srebra. Pozwalają one inwestorom na bezpieczne ulokowanie kapitału podczas okresów intensywnych wahań rynków.

kantor-bitcoin-kontakt

Co wpływa na popularność kryptowaluty?

Czasem nawet najtańsze kryptowaluty zyskują dużą popularność. Z czego to wynika? Okazuje się, że jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do wzrostu zainteresowania. Nie ma czegoś takiego jak najlepsza kryptowaluta. Rynek kryptowalut jest bardzo mocno powiązany z kulturą internetową. Oznacza to, że informacje przenoszone są pomiędzy inwestorami przy pomocy social media, grup tematycznych, a nawet memów.

Najlepszym przykładem na to, że dobry mem jest w stanie wzbudzić zainteresowanie, jest Dogecoin (DOGE). Jest to projekt, który nie reprezentuje ze sobą nic konkretnego. Został stworzony w roku 2013 jako forma żartu. Internauci szybko podchwycili ten pomysł. Umieszczenie „pieseła” znanego z memów jako logo okazało się strzałem w dziesiątkę. Pomimo tego, że nic nie przemawia za DOGE jest on w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. To właśnie potęga szumu medialnego i odpowiedniego marketingu. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie takie projekty zyskują popularność. Podstawowym wyznacznikiem powinna być użyteczność danego problemu. Jeżeli dana kryptowaluta jest w stanie skutecznie rozwiązać jakiś problem, to prawdopodobnie wzbudzi ona zainteresowanie. Świetnym przykładem jest Ethereum (ETH), który ze względu na swoją wysoką użytkowość stał się topowym projektem.

Czynnikiem, który może powodować wzrost popularności, jest również cena. Podświadomie utożsamiamy towary droższe z jakością. Od lat na tym mechanizmie opierają swoje działania marki premium. Podobnie jest w przypadku kryptowalut. Część inwestorów widząc wysoki kurs kryptowaluty, może uznać, że jest to projekt wart uwagi. Często nie przeprowadzają żadnego innego reaserchu. W ten sposób przyczyniają się do dalszego wzrostu cen, co tylko przyciąga kolejnych inwestorów. Również tanie kryptowaluty mają swoich zwolenników. Dlaczego? Ponieważ na wyobraźnię działa bardzo wysoki potencjalny zysk. Jeżeli jakiś projekt kosztuje 0,0003$, to wyobraź sobie, jak wielki zysk osiągniesz, gdy kurs będzie wynosił przynajmniej 1$. Oczywiście tego typu myślenie ma bardzo wiele wad. Większość projektów z tak niskim kursem nie osiągnie większego sukcesu. Jednak szczególnie początkujący bardzo lubią tego rodzaju kryptowaluty, przez co zyskują one popularność wśród określonej społeczności.

najbardziej-popularne-kryptowaluty

Najbardziej popularne aktywa – lista najlepszych kryptowalut

Lista najlepszych kryptowalut nigdy nie będzie obiektywna. Zawsze jest to wyraz subiektywnej opinii, ewentualnie wskazanie najlepszego projektu w danej kategorii. Co więcej, wszystkie rankingi kryptowalut mają dość krótki termin ważności. W zależności od tego, jakie kryterium przyjmują, mogą szybko przestać być aktualne. Przedstawiamy spis kryptowalut, które naszym zdaniem można zaliczyć do najpopularniejszych.

Bitcoin((BTC)

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Jest to pierwsza oraz można powiedzieć, że najważniejsza obecnie kryptowaluta. To właśnie ona zdołała się przebić do świadomości społeczeństwa. Pojawia się w serialach, filmach oraz animacjach. To otwartoźródłowa oraz zdecentralizowana platforma umożliwiająca transakcje pomiędzy użytkownikami. Tajemniczym autorem jest osoba/grupa/organizacja ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin wykorzystuje algorytm Proof-of-Work. Szczegółowych informacji otej popularnej kryptowalucie znajdziesz w poradniku Co to jest Bitcoin i jak działa?

Ethereum (ETH)

Drugie miejsce pod względem popularności dzierży Ethereum (ETH). Podobnie jak Bitcoin jest to otwartoźródłowa oraz zdecentralizowana platforma. ETH ma znacznie szersze zastosowanie. Przy jego pomocy można tworzyć tokeny (w tym również NFT), umożliwia budowanie na niej zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Podaż Ethereum jest nielimitowana, pojawiają się jednak głosy o jej ograniczeniu. Obecnie opiera się na algorytmie Proof-of-Work, trwają jednak prace nad ETH 2.0, które ma korzystać z algorytmu Proof-of-Stake.

Binance Coin (BNB)

Jest to token użytkowy, który powiązany jest z największą oraz jednocześnie najpopularniejszą giełdą kryptowalut, czyli Binance. Popularność tego projektu wynika z jego bardzo dużej wartości użytkowej. Osoby posługujące się BNB na giełdzie Binance mogą cieszyć się niższymi stawkami. Niższe prowizje oraz opłaty transakcyjne sprawiają, że ilość zainteresowanych ciągle wzrasta. Docelowa maksymalna podaż Binance Coin wynosi 100 mln. BNB oparta jest na sieci Ethereum.

XRP(XRP)

Kryptowaluta XRP, często nazywana jest Ripple. Sieć płatnicza powstała jeszcze przed Bitcoinem, została ona założona właśnie przez firmę Ripple. Opracowała ona system do rozliczeń w czasie rzeczywistym, który w późniejszym czasie został zaadaptowany pod możliwości technologii blockchain. Jest to platforma quasi-zdecentralizowana. Łączy instytucje finansowe umożliwiając im błyskawiczne przesyłanie środków.

Cardano (ADA)

Cardano to zdecentralizowana oraz otwartoźródłowa platforma. Autorzy chcieli stworzyć kompleksową platformę, którą będzie można określić stwierdzeniem all-in-one. Przy jej pomocy można tworzyć smart kontrakty. Sieć została uruchomiona w 2017 roku. Jest to bezpośrednia konkurencja dla Ethereum (ETH). Podaż projektu jest ograniczona i wynosi 45 mld jednostek. Cardano wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Stake.

Solana (SOL)

Sieć, która zyskała sporą popularność wraz z rozwojem NFT. To blockchain, który umożliwiaj przeprowadzanie szybkich transakcji przy wysokiej przepustowości. Przy pomocy SOL użytkownicy uiszczają opłaty transakcyjne. Mają również możliwość wchodzenia w interakcję ze smart kontraktami. Solana wykorzystuje Proof-of-History. Jest to algorytm konsensusu, który ma rozwiązać problem ze skalowalnością. Transakcje są hashowane przy pomocy funkcji hash SHA256.

USD Coin (USDC)

USDC to stablecoin, który odwzorowuje kurs dolara amerykańskiego. Stanowi on bezpieczną przystań dla inwestorów, którzy zmęczeni są dużą zmiennością rynku kryptowalut. Teoretycznie 1 USDC zawsze powinien być wart 1 USD. Cała podaż kryptowaluty jest wsparta przez zabezpieczone aktywa. W bankach przechowywane są USD, które reprezentują wartość cyfrowej waluty. USD Coin obsługiwany jest przez sieć Ethereum. W związku z tym może być przechowywany na portfelach kompatybilnych z tą siecią.

kantor-bitcoin-kontakt

Powyższa lista może pomóc Ci zorientować się w najpopularniejszych projektach. Część z wymienionych wyżej kryptowalut możesz bezpiecznie kupić w kantorze kryptowalut w takich miastach jak Warszawa, czy też Zielona Góra.

Opisaliśmy je w sposób mocno uproszczony. Jest to wyłącznie zarys najważniejszych projektów. Dokładne opisy powyższych projektów będziesz mógł przeczytać w kolejnych artykułach, które będą regularnie publikowane. Jeżeli temat Cię interesuje i chciałbyś wciąż poszerzać swoją wiedzę, to zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi tekstami naszego autorstwa, m.in.:

Jak rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty? Poradnik dla początkujących

Kryptowaluty – na czym polega inwestowanie? Jak zarabiać na kryptowalutach?

Kryptowaluty - jak to działa? Sprawdź jak przelać Bitcoin, jak wypłacić kryptowaluty i ile wynosi opłata za przelew Bitcoin

Bezpieczny portfel Bitcoin. Sprawdź jaki portfel bitcoina wybrać i jak z niego korzystać