Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Co to jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin to nie tylko kryptowaluta, to symbol. Wkradł się do świadomości społeczeństwa jako oznaka bogactwa i rozwoju. Wiele osób wciąż nie rozumie, o co chodzi z Bitcoinem. Pomimo tego o jego istnieniu wiedzą praktycznie wszyscy, nawet osoby, które nie są związanie z finansami i nowymi technologiami. Jak do tego doszło? Ten artykuł pomoże Ci to lepiej zrozumieć.

czym jest bitcoin

Ciężko w skrócie opowiedzieć, czym jest kryptowaluta. Jeżeli chcesz dokładnie zrozumieć, jak działają Bitcoiny, musiałbyś poświęcić sporo czasu na studiowanie zagadnień technicznych. Postaramy się jednak przedstawić najważniejsze informacje w sposób przystępny. Poruszymy również zagadnienia praktyczne. Dowiesz się, w jaki sposób możesz go kupić oraz sprzedać. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Kompleksowa dawka wiedzy o kryptowalucie BTC
 2. Skąd się biorą bitcoiny? Krótka historia powstania.
 3. Kto wynalazł bitcoiny?
 4. Z jakiego kraju pochodzi bitcoin?
 5. Jak się generuje Bitcoin?
 6. Na czym polega Bitcoin?
 7. Co to jest Bitcoin i na czym polega blockchain?
 8. Ile Satoshi to 1 bitcoin?
 9. Jak korzystać z bitcoina?
 10. Co kupić za Bitcoina?
 11. Jak kupić bitcoiny?
 12. Po co kupować Bitcoin?
 13. Jak zacząć przygodę z Bitcoin?
 14. Gdzie najlepiej kupić bitcoiny?
 15. Jak kupić bitcoiny za złotówki?
 16. Czy można kupić część bitcoina?
 17. Jak zdobyć Bitcoin za darmo?
 18. Czy warto jeszcze kupić Bitcoin? Opinie ekspertów.
 19. Jak sprzedać bitcoiny?
 20. Gdzie sprzedać bitcoina?
 21. Sprzedaż bitcoin za gotówkę - czy to możliwe?

Kompleksowa dawka wiedzy o kryptowalucie BTC

Bitcoin to cyfrowa waluta oparta na modelu Peer-to-Peer (P2P). Oznacza to, że transakcje wysyłane są bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez udziału podmiotów trzecich. Model taki nazywa się zdecentralizowanym, ponieważ nie wymaga interwencji żadnej instytucji nadzorującej. Przeciwieństwem są np. banki, które mają model centralny. Wszystkie informacje są przez nich sprawdzane oraz kontrolowane.

Weryfikacja transakcji odbywa się poprzez podpisy cyfrowe. Są to w uproszczeniu specjalne kody, które służą do sprawdzania autentyczności. Informacje na temat transakcji są haszowane, czyli zabezpieczane przy pomocy skrótów kryptograficznych. A następnie zapisywane na łańcuchu algorytmów, który nazywamy blockchainem. Obrazowując jest to łańcuch składający się z bloków. Każdy z nich zawiera informacje dotyczące tego, jakie transakcje miały miejsce. Każdy uczestnik sieci może to sprawdzić, nie jest jednak w stanie dotrzeć do tożsamości podmiotów uczestniczących w transakcji.

Skąd się biorą Bitcoiny? Krótka historia powstania

Od tajemniczego dokumentu do cyfrowej waluty wartej ponad 65 000 USD za jednostkę. Historia Bitcoina jest interesująca oraz pełna niewiadomych. Rozwój Bitcoina nie dotyczy wyłącznie jego samego. To opowieść o powstaniu całej branży opartej na blockchain. Prześledźmy losy tej kryptowaluty. Od tego, kto go wynalazł oraz gdzie, po jego działanie, aż po obecne zastosowanie i cenę.

kantor-bitcoin-kontakt - skąd się biorą bitcoiny

Kto wynalazł bitcoiny?

Nikt nie wie, kto wymyślił Bitcoina. 31 października 2008 roku upubliczniony został dokument „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, który opisywał schemat działania waluty w modelu Peer-to-Peer (P2P). Dokument miał objętość dziewięciu stron, a jego autorem jest Satoshi Nakamoto.

Nie jest to niestety imię i nazwisko autora, a jedynie jego pseudonim. Naturalnie od razu pojawiły się spekulacje na temat narodowości tajemniczego twórcy. Pomimo instynktownego skojarzenia z Japonią nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić. Nie możemy nawet określić, czy jest to jedna osoba. Być może jest to zespół ludzi lub cała organizacja.

Z jakiego kraju pochodzi Bitcoin?

Nie możemy stwierdzić, kto jest autorem Bitcoina. W takim razie, czy możliwe jest określenia tego, z jakiego kraju pochodzi BTC? Podstawową cechą Bitcoina jest decentralizacja. Oznacza to, że nie nadzoruje go żadna instytucja państwowa lub prywatna. Nie znamy autora oraz podmiotu nadzorującego. W związku z tym nie mamy żadnego tropu. Czy na pewno?

Być może pewnego rodzaju dowodem może być jedna z pierwszych transakcji. 10 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz (programista, entuzjasta nowych technologi) kupił za 10 000 BTC dwie pizze. Miało to miejsce w Jacksonville na Florydzie. Czy jest to dostateczny dowód, który pozwala nam sądzić, że BTC pochodzi z USA? Musisz sam ocenić.

Jak się generuje Bitcoin?

Nowe Bitcoiny są „kopane” przez „górników”. Na czym polega ten proces? Jest on wynikiem systemu Proof-of-Work. Nowe Bitcoiny stanowią wynagrodzenie, dla osób, które czuwają nad poprawnym działaniem sieci. Każdy nowy blok, który zostaje dopisany do łańcucha, musi zostać zweryfikowany. Zawarte są w nim informacje o transakcjach dokonywanych przez użytkowników sieci.

Jak możesz się domyślić, każdy górnik chciałby zapisać nowy blok i otrzymać wynagrodzenie. Konieczne było więc stworzenie systemu, który pozwalałby na wybranie jednej osoby. W uproszczeniu blok może zostać zapisany przez użytkownika, który jako pierwszy rozwiąże bardzo skomplikowane zadanie matematyczne. To właśnie ta czynność pochłania tak duże zasoby mocy obliczeniowej.

jak-dziala-bitcoin - na czym polega bitcoin

Na czym polega Bitcoin?

Co to jest Bitcoin? To zdecentralizowany cyfrowy środek płatniczy oparty na blockchain. Nie posiada on formy fizycznej. Ciężko więc porównywać go do obecnie funkcjonujących walut fiducjarnych. Klasyczne pieniądze mogą zostać dodrukowane. Zwiększa się wtedy podaż. Jest to taktyka często stosowana przez niektóre państwa, która prowadzi do powstawania inflacji. W przypadku Bitcoina taki scenariusz nie może mieć miejsca, ponieważ podaż BTC jest ograniczona. System został zaprojektowany w taki sposób, aby do obiegu trafiło 21 mln jednostek.

Co to jest Bitcoin i na czym polega blockchain?

System Bitcoin ma tak na dobrą sprawę dwie funkcje:

 • tworzenie jednostek cyfrowych nazywanych Bitcoinami,
 • przenoszenie jednostek pomiędzy portfelami kryptowalut, które stanowią odpowiednik rachunków bankowych.

Blockchain to sieć wzajemnie połączonych bloków. Każdy blok zawiera informacje o tym, jakie transakcje miały miejsce. Dane, które zapisane są w każdym z bloków, muszą być zgodne z poprzednimi. Taki stan nazywa się konsensusem. Czuwają nad tym górnicy. Ich zadaniem jest weryfikowanie poprawności danych.

Górnicy pełnią bardzo istotną funkcję w systemie Proof-of-Work. Pozwalają zabezpieczyć sieć przed przestępcami oraz duplikowaniem środków. Sieć blockchain jest odporna na fałszerstwa, ponieważ nie da się zmienić zapisanych bloków bez stworzenia nowego algorytmu. Do tego wymagana byłaby większość mocy obliczeniowej.

W początkowych stadiach Bitcoin był narażony na atak 51%. Jest to forma oszustwa, która do dzisiaj spotykana jest w przypadku mniejszych sieci. Atakujący zdobywają przewagę w mocy obliczeniowej, co pozwala im nadpisywać transakcje, prowadząc do podwójnego wydawania jednych środków. W obecnej chwili uznaje się, że BTC ze względu na ogromną ilość mocy zgromadzonej przez górników jest już odporny na tego typu ataki.

Ile Satoshi to 1 Bitcoin?

Od pseudonimu tajemniczego twórcy powstała nazwa najmniejszej jednostki Bitcoina. Jeden Satoshi to 10−8 BTC, czyli 1 Satoshi = 0,00000001 BTC.

Jak korzystać z Bitcoina?

Do korzystania z BTC oraz innych kryptowalut potrzebny jest portfel kryptowalutowy. Wyróżnia się kilka rodzajów: hardware, software. Każdy portfel składa się z dwóch kluczy: prywatnego oraz publicznego. Jak sama nazwa wskazuje klucz publiczny, służy do podawania innym użytkownikom. To ten adres podaje się podczas adresowania transakcji. Klucz prywatny musisz zachować wyłącznie dla siebie. Portfele w formie sprzętowej lub aplikacji to nic innego jak narzędzia, które ułatwiają nam posługiwanie się naszymi kluczami.

Przelew w BTC wykonasz poprzez podania adresu, na który chcesz przesłać środki. Powszechnie wykorzystywane są QR kody, które można skanować w celu wprowadzenia danych. Musisz pamiętać o tym, aby wybrać właściwą sieć. Jest to bardzo ważne, ponieważ wysłanie BTC przez niewłaściwą sieć będzie powodowało utratę środków.

kantor-bitcoin-kontakt - jak korzystać z bitcoina

Dla przykładu wysyłając BTC z giełdy Binance na swój portfel prywatny masz do wyboru sieci:

 • BEP20 (BSC),
 • BTC,
 • BEP2 (BNB),
 • SEGWITBTC (BTC SegWit),
 • ERC20 (ETH).

Sieć wpłaty musi być zgodna z siecią wypłaty. Dodatkowo każda z sieci ma inne opłaty transakcyjne, które dodatkowo często płaci się w innych kryptowalutach.

Niektóre sieci wymagają wpisania MEMO. Jest to rodzaj tagu, który jest przypisany do konkretnego rachunku. Służy on do identyfikacji transakcji.

Co kupić za Bitcoina?

Waluta Bitcoin na chwilę obecną stanowi jeden z podstawowych środków płatniczych podczas zakupu innych kryptowalut. BTC może być bardzo pomocny podczas zakupowania altcoinów, czyli projektów, które stanowią alternatywę dla Bitcoina.

Niektóre firmy wprowadziły możliwość opłacania zakupów przy pomocy Bitcoina. Najczęściej mówi się oczywiście o Tesli (na chwilę tworzenia artykułu, ta opcja jest wstrzymana). Być może w przyszłości pojawi się więcej takich możliwości. Obecnie Bitcoin nie stanowi waluty powszechnie wykorzystywanej do płatności.

Najczęściej zestawianym projektem z Bitcoinem jest Ethereum. Szczególnie obecnie zyskało ono wielu zwolenników, ponieważ jest platformą wykorzystywaną do tworzenia np. NFT. W związku z tym ma więcej funkcji użytkowych niż Bitcoin i może stanowić ciekawe uzupełnienie portfela inwestycyjnego.

jak-kupic-bitcoina

Jak kupić Bitcoiny?

Chcesz wiedzieć, jak kupić Bitcoina? Możesz zrobić to na różne sposoby. Każdy ma swoje wady oraz zalety. Niektóre oferują większą anonimowość, natomiast inne są bardziej wygodne. W związku z tym masz możliwość wyboru. Tylko, po co kupować Bitcoina?

Po co kupować Bitcoin?

Na chwilę obecną możemy już śmiało powiedzieć, że jedynym sensownym argumentem przemawiającym za kupnem Bitcoina jest funkcja inwestycyjna. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będzie to kryptowaluta, która będzie powszechnie wykorzystywana podczas małych codziennych transakcji.

Być może pojawią się inne funkcje, które zwiększą wartość użytkową BTC. Nawet jeżeli do tego nie dojdzie to mamy podstawy, aby sądzić, że popyt będzie wysoki, co powinno przełożyć się na kurs kryptowalut.

Jak zacząć przygodę z Bitcoin?

Teoretycznie do rozpoczęcia przygody z Bitcoinem potrzebujesz wyłącznie portfela kryptowalutowego. Będzie on służył do przechowywania Twoich coinów. Możesz zdecydować się na portfel w formie sprzętowej np. Ledger lub w wersji oprogramowania np. Trust Wallet.

Opcja sprzętowa charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Są niestety nico mniej wygodne. Dodatkowo koszt takiego portfela, może odstraszać początkujących inwestorów. Ceny portfeli są różne w zależności od modelu, najtańsze zaczynają się od około 250 zł.

Portfel w formie aplikacji jest darmowy oraz wygodny. Niestety jest on cały czas podłączony do sieci, w związku z czym ma niższy poziom bezpieczeństwa. Jest to polecane rozwiązanie na początek, ponieważ pozwala niskim kosztem wdrożyć się w świat kryptowalut.

Gdzie najlepiej kupić Bitcoiny?

Poza portfelem przydatne będzie również konto na giełdzie kryptowalut. Gdzie kupić Bitcoiny? Największą i cieszącą się wysokim poziomem zaufania giełdą jest Binance. Oferuje ona bardzo wiele przydatnych opcji. Użytkownicy mają dostęp do strefy edukacji, ale również możliwość pasywnego zarabiania na kryptowalutach (np. poprzez stakowanie). Inną opcją jest Zonda (dawny BitBay). Obsługuje ona złotówki, dzięki czemu jest bardzo wygodna dla polskiego użytkownika.

Nie można wskazać, gdzie najlepiej kupić Bitcoiny. Różne podmioty oferują inne korzyści. W większości przypadków konieczne będzie przejście weryfikacji KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laundering) jest to proces sprawdzenia Twoich danych osobowych. Pozwala zminimalizować ryzyko procederu prania brudnych pieniędzy oraz innych nielegalnych działalności, do których mogłaby być wykorzystana giełda.

Są jeszcze inne miejsca, gdzie można kupić Bitcoina. Kryptowaluty możesz kupić w bitomatach oraz przez kantory online lub stacjonarne kantory kryptowalut np. Kantor Bitcoin Warszawa lub Kantor Bitcoin Zielona Góra. Bez konta na giełdzie nie będziesz miał możliwości handlowania. Jest to rozwiązanie, dla osób które chcą pozostawić swoje Bitcoiny nietknięte przez dłuższy czas. A jeżeli masz konto na giełdzie, to po zakupie w kantorze lub bitomacie, możesz przelać tam swoje środki.

kantor-bitcoin-kontakt - jak kupić Bitcoiny za złotówki

Jak kupić Bitcoiny za złotówki?

W związku z tym, że na co dzień posługujemy się złotówkami, to również kupno Bitcoina w tej walucie wydaje się nam najbardziej intuicyjne. W związku z tym pewnie chcesz wiedzieć, jak kupić Bitcoiny za złotówki. Jest kilka sposobów na to, aby kupić BTC za PLN.

Pierwszym jest skorzystanie z giełdy, która obsługuje PLN. Najpopularniejsza jest Zonda. Znajdziesz tam parę walutową BTC/PLN. Dzięki temu po założeniu konta oraz wpłaceniu złotówek będziesz mógł kupić Bitcoina bezpośrednio za PLN.

Drugą opcją jest transakcja P2P (Peer-to-Peer), dostępna jest ona np. na Binance. Jest to rozwiązanie, które pozwala nam handlować bezpośrednio z innymi użytkownikami na ustalonych warunkach. Możesz znaleźć oferty, które pozwalają wymienić PLN na BTC np. przy pomocy PayPal lub innych portfeli elektronicznych.

Trzecie rozwiązanie polega na samodzielnym przewalutowaniu. Jeżeli masz wielowalutowy portfel online, np. Revolut to możesz szybko zamienić PLN na EUR. Wpłacasz złotówki na konto portfela i wykorzystujesz opcję zamiany waluty. Zaleca się wykorzystanie EUR, ponieważ przeważnie jest to bardziej opłacalne, ale jeżeli chcesz, możesz kupić USD. Następnie wpłacasz środki na giełdę i tam dokonujesz zakupu Bitcoina w parach BTC/EUR lub BTC/USD.

Ostatni sposób to wykorzystanie bitomatu lub kantoru. Wpłacasz określoną kwotę i podajesz adres portfela, na który mają zostać przesłane BTC. Jest to opcja szybka i skuteczna, zazwyczaj jednak po mniej opłacalnym dla Ciebie kursie.

Czy można kupić część Bitcoina?

Wiele osób obawia się, że już nigdy nie będą w stanie kupić Bitcoina. W końcu jego cena jest niedostępna dla większości Polaków. Na szczęście, możesz kupić dowolną cześć Bitcoina. Nie musisz inwestować od razu tysięcy złotych. W teorii możesz zainwestować każdą kwotę. Pamiętaj jednak o tym, że konieczne będzie opłacenie fee, czyli opłaty transakcyjnej. Przy zbyt małych kwotach, może okazać się, że jest to po prostu nieopłacalne. Kup Bitcoin w takich ilościach, jakie są dla Ciebie odpowiednie.

Jak zdobyć Bitcoin za darmo?

Warto zadać sobie jedno pytanie — dlaczego ktoś miałby oferować Ci pieniądze za nic? Ciężko mi znaleźć sensowny powód. W 99,9% przypadków osoba, które oferują Ci darmowe BTC, chce Cię w jakiś sposób oszukać. Bądź bardzo ostrożny, ponieważ sposobów na stracenie pieniędzy jest całkiem sporo. Osoby, które chcą wiedzieć, jak zdobywać Bitcoiny bez środków przeważnie na tym tracą.

Swego czasu oszuści oferowali 10 BTC za darmo. Musiałeś wyłącznie przesłać im 0,5 BTC na pokrycie kosztów transferu. Brzmi abstrakcyjnie prawda? Niestety wiele osób się nabrało. I nie należy ich za to winić. Oczywiście, każdy trzeźwo myślący człowiek jest w stanie dostrzec tutaj intrygę. Czasem jednak podejmujemy nieprzemyślane decyzje pod wpływem emocji. Jeżeli dla kogoś te pieniądze mają dużą wagę, to może w chwili impulsu popełnić błąd.

Popularne były również „kraniki” polegały one na tym, że udostępniałeś pewną część mocy obliczeniowej poprzez przeglądarkę. W zamian otrzymywałeś kilka Satoshi za godzinę. Również radzimy na to uważać. Po pierwsze nie są to darmowe Bitcoiny, ponieważ jest to niewielkie wynagrodzenie za moc obliczeniową. Po drugie koszt prądu jest większy niż oferowane wynagrodzenie. Co gorsze, często służyły one do wyłudzania Twoich BTC lub seedów (słów służących do odzyskiwania konta) do portfela.

Czy warto jeszcze kupić Bitcoin? Opinie ekspertów.

Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcesz go kupić. Specjaliści wielokrotnie podkreślali, że rynek kryptowalut jest bardzo trudny dla początkujących inwestorów. Dlaczego? Ponieważ występują tam wahania ceny, które są niespotykane na rynkach tradycyjnych. W konsekwencji osoby, bez doświadczenia oraz strategii mogą łatwo stracić środki przez emocjonalne decyzje.

Bitcoin zdecydowanie jest w stanie zapewnić duże zyski. Dynamiczne wahania kursów stwarzają dodatkowe możliwości do zarobku, ponieważ jest więcej potencjalnie ciekawych momentów do wejścia w rynek. Eksperci zastrzegają, że osoby, które dopiero chcą zacząć inwestować w Bitcoina, powinny nastawić się na inwestycje długoterminowe.

Specjaliści, którzy poświęcili wiele godzin na analizy BTC, przeważnie zgodnie uważają, że nawet obecnie, przy tak wysokim kursie jest to dobra inwestycja. Wzrost Bitcoina jest bardzo prawdopodobny. Nie będzie to jednak decyzja, która zrobi z Ciebie milionera w kilka miesięcy. Kurs Bitcoina na przestrzeni lat będzie prawdopodobnie wciąż rósł. Nikt nie jest jednak w stanie dać Ci na to gwarancji. Dlatego pamiętaj, aby inwestować rozsądnie.

jak-sprzedac-bitcoina- jak sprzedać Bitocoiny

Jak sprzedać Bitcoiny?

Do poprawnego wykorzystania ich potencjału, musisz wiedzieć, jak sprzedawać kryptowaluty. Sprzedaż Bitcoina odbywa się bardzo podobnie do jego zakupu. Możesz wykorzystać dokładnie te same sposoby. Istotne jest jednak to, jaką walutę kupujesz za BTC. Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż BTC za złotówki, to musisz pamiętać, że zgodnie z prawem należy zapłacić podatek od zysku.

Kupno BTC jest traktowane jako inwestycja, dlatego od zysku płacisz podatek wynoszący 19%. Musisz to uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak nie zależy Ci na wykorzystaniu tych środków, a jedynie chcesz uchronić swój kapitał przed spadkami, możesz skorzystać ze stablecoinów.

Stablecoiny są to projekty, których kurs połączony jest z kursem waluty fiducjarnej. Dla przykładu BUSD, czyli Binance USD jest cyfrową walutą, która połączona jest z dolarem. Jej kurs będzie odwzorowywał wartość amerykańskiej waluty. Stablecoiny są wyjątkowo przydatne, ponieważ nie są tak podatne na wahania cen jak inne projekty. Nie musisz również płacić podatku od przejścia z BTC na stablecoiny, ponieważ odprowadza się go wyłącznie od wyjścia z kapitałem do walut tradycyjnych.

Gdzie sprzedać bitcoina?

Jeżeli chcesz sprzedać swoje kryptowaluty, możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Musisz wiedzieć, gdzie sprzedać Bitcoina, oto możliwe opcje:

Pamiętaj, żeby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Niestety, jeżeli przelejesz swoje środki, w niewłaściwe miejsce to nie uda Ci się ich odzyskać.

Sprzedaż bitcoin za gotówkę — czy to możliwe?

Tak, możesz wymienić Bitcoiny za gotówkę. Jest to możliwe na dwa różne sposoby:

 • bitomaty,
 • stacjonarne kantory kryptowalut.

Obie metody działają na tej samej zasadzie. Przesyłasz na podany adres BTC, które chcesz sprzedać po określonym przez podmiot nadzorujący kursie. Zazwyczaj potwierdzasz swoją transakcję przy pomocy numeru telefonu lub adresu e-mail. Gdy przelew dotrze do podmiotu, otrzymasz powiadomienie. Następnie możesz odebrać gotówkę w bitomacie lub kantorze stacjonarnym.

Pamiętaj o tym, że zazwyczaj podczas takich transakcji musisz samodzielnie doliczyć opłatę transakcyjną. W przypadku jakichkolwiek problemów skontaktuj się z działem wsparcia kantoru lub firmy udostępniającej bitomaty. Udzielą Ci oni sprawnej pomocy.

Bitcoin niezaprzeczalnie jest najpopularniejszą kryptowalutą - symbolem technologii blockchain. Jednak na nim nie kończy się lista kryptowalut wartych Twojej uwagi. Polecamy Ci zgłębiać wiedzę i eksplorować świat kryptowalut. Z naszych poradników dowiesz się m.in. jak zacząć inwestować w kryptowaluty i jak zarabiać na kryptowalutach.

kantor-bitcoin-kontakt - jak kupić kryptowaluty