Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Notowania kryptowaluty. Sprawdź z czego wynika kryptowaluty kurs i cena

Kurs kryptowalut to jeden z głównych punktów zainteresowań inwestorów, jeśli nie najważniejszy. Jego zmiany wpływają na zyski, straty i kolejne decyzje inwestycyjne. Sprawdzimy zatem, co wpływa na kurs poszczególnych projektów oraz w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na sukces.

od-czego-zalezy-kurs-kryptowalut

Spis treści:

 1. Kurs kryptowalut - od czego zależy cena kryptowaluty?
 2. Jak zmienia się kurs kryptowalut?
 3. Kto ustala kursy kryptowalut?
 4. Gdzie sprawdzać wykresy kryptowalut?
 5. Kurs bitcoinów - od czego zależy cena bitcoina
 6. Z czego wynika wartość Bitcoina?
 7. Ile kosztował jeden Bitcoin na początku?
 8. Ile kosztuje jeden Bitcoin - aktualny kurs bitcoina
 9. Co powoduje wzrost bitcoina?
 10. Ile kosztuje 1 Satoshi?
 11. Do jakiej kwoty dojdzie Bitcoin?

Kurs kryptowalut – od czego zależy cena kryptowaluty?

Od czego zależy cena kryptowalut? Kurs kryptowalut jest przede wszystkim wynikiem podaży i popytu. Są to dwa czynniki, które kształtują wiele rynków. W przypadku kryptowalut podaż to oczywiście ilość monet, które zostały wyemitowane. Niektóre projekty mają stałą podaż, a inne są kryptowalutami inflacyjnymi, oznacza to, że nie mają odgórnie określonej ilości. Warto pamiętać, że nie wszystkie wyemitowane kryptowaluty znajdują się na rynku. Wyłącznie jakaś część z nich jest dostępna. Popyt to nic innego jak zainteresowanie inwestorów oraz społeczności.

Istotnym czynnikiem są również koszty, które związane są z wydobywaniem danego projektu. Jeżeli górnicy muszą przeznaczyć dużo środków na wydobycie coina, to jego cena będzie stosunkowo wysoka. Dlaczego? Ponieważ musi zrekompensować poniesione straty, w przeciwnym razie kopanie takich kryptowalut byłoby nieopłacalne.

kurs-kryptowalut-kurs-bitcoina

Nie bez znaczenia jest również marketing. Jest on jednak ściśle powiązany z popytem. Działania promocyjne potrafią sprawić, że nagle znacznie większa liczba osób zainteresuje się danym projektem. To właśnie dlatego, bardzo często twórcy współpracują z agencjami marketingowymi, które pomagają im budować świadomość marki. Dobrze prowadzony marketing danego projektu wpływa na wysokie pozycje w rankingu kryptowalut.

Na cenę kryptowaluty wpływa również poziom bezpieczeństwa sieci oraz jej inne parametry. Im ciekawsza dla użytkowników jest dana sieć, tym większa szansa na to, że osiągnie wyższe ceny. Nie bez znaczenia są jeszcze ogólne regulacje prawne. Nie od dziś wiadomo, że państwa starają się stworzyć przepisy, które regulowałyby rynek kryptowalut. Ma to spore znaczenie dla użytkowników.

Jak zmienia się kurs kryptowalut?

Kursy kryptowalut w czasie rzeczywistym ciągle się zmieniają. Są to niewielkie wahania, które wynikają właśnie z wyżej opisanych czynników. To podstawowe mechanizmy rynkowe kształtują ceny kryptowalut. Im większy popyt i niższa podaż, tym wyższa cena. Kurs kryptowalut będzie natomiast spadał w momencie, gdy popyt jest mały, a podaż duża.

Na drastyczne wahania ceny mają również wpływ konkretne sytuacje. Kurs kryptowaluty może znacznie zacząć spadać, gdy sieć zostanie zaatakowana przez hakerów lub znacznie wzrastać, gdy ogłoszona zostanie ciekawa współpraca. Jednak to również działanie popytu i podaży. Po prostu pozytywne zdarzenia zwiększają popyt, a negatywne zmniejszają.

Kto ustala kursy kryptowalut?

Kurs kryptowalut ustalany jest przez użytkowników oraz inwestorów. Na jakiej podstawie? Otóż jest to proste prawo popytu oraz podaży. Działa dokładnie tak samo jak na innych rynkach. Konkretna kryptowaluta warta jest tyle, ile inwestorzy są w stanie za nią zapłacić.

Nie ma żadnej instytucji, która byłaby w stanie ustabilizować kurs kryptowaluty. Kurs kryptowalut online jest zmienny i to nieodłączna cecha rynków finansowych. Nawet sami twórcy projektu, pomimo że oczywiście wpływają na cenę poprzez swoje decyzje, to nie są w stanie dokładnie ustalić kursu.

kantor-bitcoin-kontakt

Co powoduje wzrost Bitcoina?

Bitcoin (BTC) jako pierwsza kryptowaluta w pewnym sensie wyznacza trendy. Na rynku można zaobserwować, że altcoiny podążają za Bitcoinem. Tak wysoki wzrost ceny BTC, który mogliśmy obserwować na przestrzeni kilku ostatnich lat, ma kilka powodów.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że to właśnie BTC jest pionierem w kwestii technologii blockchain. W związku z tym, naturalnym następstwem jest rosnąca z tego powodu popularność. Im więcej osób dowie się o kryptowalutach, tym więcej osób będzie uważało Bitcoina jako wyznacznik pewnych standardów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym jest Bitcoin? A może potrzebujesz wrócić do podastawowych informacji, czym są kryptowaluty? Na każdą z tych okoliczności przygotowaliśmy ciekawy artykuł - zachęcamy do lektry!

Na korzyść Bitcoina działa to, że przedarł się do mainstremu. Pojawia się w filmach i serialach, a nawet w codziennych wiadomościach w formie informacji o nowych rekordowych kursach. Dzięki temu, o tej kryptowalucie wiedzą już nie tylko miłośnicy tematu, ale również ludzi zupełnie niezwiązani z nowinkami technologicznymi.

We wcześniejszej części artykułu, pisaliśmy o tym, że aktualne kursy kryptowalut są wynikiem popytu i podaży. W związku z popularnością Bitcoina popyt jest bardzo duży. Korzystna jest również ograniczona podaż. Bitcoin został stworzony w taki sposób, aby powstało wyłącznie 21 000 000 sztuk. Oznacza to, że podaż jest ograniczona, co również wpływa na kurs. Obecnie BTC jest ciągle wydobywany, jednak proces ten znacznie spowolnił. Im mniej BTC pozostało do wykopania, tym wolniejszy staje się proces.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach psychologi. Drogie towary uważane są za lepsze od tych tanich. To naturalna reakcja. To właśnie dlatego ludzie są w stanie kupić bluzę za cenę używanego samochodu. Towary premium są przez klientów postrzegane jako bardziej wartościowe. A Bitcoin jest właśnie tego typu kryptowalutą premium.

Gdzie sprawdzać wykresy kryptowalut?

Kursy krypto przedstawiane są w postaci wykresów. Są one dostępne na wielu różnych stronach. Duża część inwestorów korzysta wyłącznie z wykresów, które udostępniane są przez giełdę. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz na bieżąco obserwować kurs, a następnie szybko zareagować.

Osoby, które skupiają się z na analizie technicznej, wykorzystują także strony zewnętrzne. Chyba najpopularniejszym przykładem jest tradingview.com. Platforma, która pozwala wykorzystać dodatkowe narzędzia podczas analizowania wykresu. Możesz tam nanosić linie oraz zaznaczać poszczególne elementy, podczas gdy kursy kryptowalut na żywo są aktualizowane.

Prognozy kryptowalut oraz różnego rodzaju artykuły branżowe również często zawierają w sobie wykresy. Z łatwością można znaleźć takie narzędzia jak: tabela kryptowalut oraz przelicznik bitcoinów lub innych kryptowalut. Bazują one na aktualnych wykresach i stanowią pewną alternatywę.

Dowiedz się więcej o tym jak zacząć inwestować w kryptowaluty i jak zarabiac na kryptowalutach

rynek-kryptowalut-prognozy

Kurs bitcoinów — od czego zależy cena bitcoina?

Bitcoin cieszy się wielkim zainteresowaniem przez swoją wysoką cenę. IV kwartał roku 2021 przyniósł hossę na rynku kryptowalut, czyli wzrost gospodarczy. Znacznie zwiększył się popyt. Bitcoinem zaczęły interesować się osoby, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z cyfrowymi walutami. Zasiliły one branżę swoim kapitałem. Cena Bitcoina była rekordowo wysoka. Tylko, czy tak na dobrą sprawę wiesz, z czego wynika wartość Bitcoina?

Z czego wynika wartość Bitcoina?

Wartość Bitcoina jest wynikiem popytu i podaży. To rynek ustala to, ile warte są coiny. Bitcoin ma ograniczoną podaż. Ile jest Bitcoinów? Maksymalna ilość BTC to 21 000 000 sztuk. Na chwilę obecną wydobycie wciąż trwa. Górnicy wydobywają kryptowaluty, zwiększając ich ogólną ilość na rynku. W pewnym momencie ten proces się skończy. Ograniczona podaż chroni Bitcoina przed inflacją.

Popyt zależy od wielu czynników. W przypadku kryptowalut jego ocena jest nieco trudniejsza. Waluty fiducjarne są połączone z gospodarką danego kraju. Popyt na kryptowaluty mierzony jest na podstawie zainteresowania społeczności oraz funkcji użytkowych konkretnego projektu.

Bitcoin obecnie nie jest powszechnie wykorzystywany do transakcji, ponieważ są inne projekty, które lepiej pełnią tę funkcję. W związku z tym popyt na BTC jest praktycznie wyłącznie uzależniona od zainteresowania wywołanego funkcją inwestycyjną.

Ile kosztował jeden Bitcoin na początku?

Na samym początku popyt na BTC był praktycznie zerowy. W związku z tym cenę trzeba było ustalić, na podstawie kosztów wydobycia. Pierwszy blok nazwany genesis został wykopany przez Satoshiego Nakamoto w styczniu 2009 roku. Uzyskał on 50 BTC z pierwszego bloku, a na podstawie kosztu wydobycia oszacował ich wartość.

Za jednego dolara mógłbyś kupić w tamtym czasie 1309 BTC. Oznacza to, że cena 1 Bitcoina wynosiła 8 centów, czyli po obecnym kursie (na dzień 12.05.2022) jeden Bitcoin był warty 36 groszy!

kantor-bitcoin-kontakt

Ile kosztuje jeden Bitcoin — aktualny kurs Bitcoina

Aktualna cena BTC ulega ciągłej zmianie. Wynika to z faktu, że na rynku ciągle przeprowadzane są transakcje, które kształtują stawki. Aktualny kurs Bitcoina to 29 250 USD. ATH (All-Time High, czyli historycznie najwyższy kurs Bitcoina) osiągnął w listopadzie 2021 roku, kiedy to 1 BTC kosztował ponad 65 000 USD. Bieżący kurs Bitcoina przedstawia wykres udostępniany na licznych stronach branżowych.

Ile kosztuje 1 Satoshi?

Jak już wiesz, Satoshi to jednostka wynosząca 0,00000001 BTC. W związku z tym jego cena uzależniona jest od aktualnego kursu Bitcoina. Obecnie 1 Satoshi jest wart, około 0,0001 USD lub inaczej 0,0002 PLN.

Do jakiej kwoty dojdzie Bitcoin?

Niestety nikt nie jest w stanie udzielić na to pytanie poprawnej odpowiedzi. Możemy wyłącznie spekulować na temat przyszłych losów Bitcoina. Na chwilę obecną wiele wskazuje na to, że kurs będzie rósł. Wpływa na to coraz większe zainteresowanie tematyką kryptowalut. Powstają liczne projekty, które mają potencjał.

Bitcoin zawsze będzie już pewnym symbolem. Wszedł do świadomości społeczeństwa jako pierwsza kryptowaluta. W związku z tym możemy przypuszczać, że o ile technologia blockchain wciąż będzie się rozwijać, to kurs BTC będzie to odwzorowywał. Chcielibyśmy Cię jednak wyczulić na to, że nie ma fizycznej możliwości, aby cena cały czas rosła. Będą pojawiać się spadki, które wprowadzą wiele napięcia i niepokoju wśród inwestorów. Zawsze staraj się oddzielić emocje od faktów.

Przeczytaj także:

Czym jest DeFi w świecie kryptowalut?

Bezpieczny portfel Bitcoin. Sprawdź jaki portfel bitcoina wybrać i jak z niego korzystać

Kryptowaluty - jak to działa? Sprawdź jak przelać Bitcoin, jak wypłacić kryptowaluty i ile wynosi opłata za przelew Bitcoin