Obsługujemy klientów z całej Polski.
Zadzwoń i sprawdź gdzie możemy się z Tobą spotkać.

Poradnik Kryptowaluty – na czym polega inwestowanie? Jak zarabiać na kryptowalutach?

Zarabianie na kryptowalutach jak najbardziej jest możliwe. Nie jest jednak tak proste, jak może się wydawać. Konieczne jest opanowanie podstaw działania rynku finansowego. Jeżeli miałeś już wcześniej kontakt z giełdami będzie Ci znacznie łatwiej. Jeżeli jednak stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki, również możesz być spokojny. Ten poradnik pozwoli Ci zdobyć podstawowe informacje. Zapraszamy do lektury!

zarabianie-na-kryptowalutach

Poniższy artykuł porusza wiele istotnych kwestii. Jest to swoista pigułka wiedzy, która pozwoli Ci rozeznać się w temacie. Najpierw zaczniemy od ogólnego sprecyzowania, czym tak właściwie jest inwestowanie. Później zastanowimy się nad tym, skąd biorą się pieniądze na rynku kryptowalut. Dowiesz się również, jak zarabiać na Bitcoinach (BTC) nawet podczas spadków oraz czym są kontrakty CFD. Na sam koniec przedstawimy Ci sposoby na spieniężenie kryptowalut. Jak widzisz, tematów jest dużo, więc nie traćmy czasu!

Spis treści:

 1. Jak inwestować w kryptowaluty?
 2. Czy inwestycja w kryptowaluty się opłaca?
 3. Czy można zarobić na kryptowalutach?
 4. Skąd biorą się pieniądze z kryptowalut?
 5. Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach?
 6. Czy zarabianie na Bitcoinach jest legalne?
 7. Czy na kryptowalutach można stracić więcej niż się zainwestowało?
 8. Ile można stracić na kryptowalutach?
 9. Jakie kryptowaluty warto kupować?
 10. W jakie kryptowaluty inwestować?
 11. Jak ocenić kryptowaluty? Jakie kryptowaluty mają potencjał?
 12. Kiedy najlepiej kupić kryptowaluty?
 13. Gdzie handlować bitcoinem i innymi kryptowalutami?
 14. Na czym polega handel kryptowalutami?
 15. Kontrakty cfd na kryptowaluty
 16. Podstawy tradingu kryptowalut
 17. Zarabianie na spadkach kryptowalut - o co chodzi?
 18. Od czego zależą spadki i wzrosty kryptowalut?
 19. Kiedy ceny kryptowalut spadają?
 20. Na czym polega kapitalizacja na rynku kryptowalut?
 21. Jak spieniężyć kryptowaluty?
 22. Jak wypłacić kryptowalutę, czyli jak zamienić Bitcoin na gotówkę?

Jak inwestować w kryptowaluty?

Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina (BTC) wiele osób zastanawia się nad tym, jak inwestować w kryptowaluty. Często są to osoby bez wcześniejszego doświadczenia, które liczą na to, że handel kryptowalutami przyniesie im wysokie zyski. Jak zapewne dobrze wiesz, kurs kryptowalut jest bardzo zmienny. Taka specyfikacja rynku sprawia, że inwestowanie w Bitcoin lub inne projekty może być bardzo ryzykowne. Jesteś na samym początku i zastanawiasz się jak działa Bitcoin? Sprawdź, co podpowiadamy w naszym poradniku o najpopularniejszej kryptowalucie.

Zacznijmy jednak od podstaw. Jak inwestować w Bitcoina? Zarabianie na kryptowalutach może odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejszy jest oczywiście handel krypto. Możesz jednak zainteresować się miningiem, czyli górnictwem lub stakowaniem. Są to również pewne formy inwestowania, które pozwalają mnożyć kapitał początkowy. W tym artykule skupimy się jednak na podstawowej formie inwestowana w kryptowaluty, od której większość osób zaczyna.

inwestycje-w-kryptowaluty-czy-to-sie-oplaca

Czy inwestycja w kryptowaluty się opłaca?

Samo inwestowanie w swoim założeniu wiąże się z pewnym ryzykiem. Możemy inwestować skutecznie i w ten sposób mnożyć kapitał lub podejmować błędne decyzje, które doprowadzą nas do straty. Warto podkreślić, że inwestowanie to działania, którego celem jest mnożenie posiadanego już kapitału. Nie jest to więc sposób na zarobienie pieniędzy od zera.

Inwestorzy decydują się na pewną niedogodność, która w przyszłości ma przynieść im korzyści. Ową niedogodnością jest oczywiście chwilowe zamrożenie środków. Nie będziemy mogli kupić sobie nowego telefonu, jeżeli te pieniądze przeznaczymy na inwestycje w Bitcoiny. Celem jest jednak zdobycie korzyści finansowych, które w przyszłości pozwolą nam kupić sobie np. dwa telefony. Jest to odroczona gratyfikacja, czyli umiejętność odmówienia sobie przyjemności teraz w celu otrzymania większej nagrody w przyszłości.

Notowania kryptowalut w czasie rzeczywistym dynamicznie się zmieniają. Jest to duża okazja dla inwestorów, ponieważ kupując po niskim kursie, istnieje duża szansa na to, że w perspektywie czasu ponownie się on zwiększy. Dzięki temu inwestor zarobi na późniejszej sprzedaży danego aktywa. Skoro jest to sposób na mnożenie kapitału, to tak, inwestycja w BTC może być opłacalna. Nie oznacza to jednak, że zawsze taka będzie. Cena kupionej kryptowaluty może również zmaleć, co sprawi, że potencjalny zysk znacznie się oddali.

Czy można zarobić na kryptowalutach?

Czy można zarobić na Bitcoinach? Oczywiście, że tak. Wiele osób to zrobiło. Zarobki na kryptowalutach są jak najbardziej realne. Znacznie cięższe jest pytanie, ile można zarobić na kryptowalutach? Tutaj nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. To ile można zarobić na Bitcoinach, jest wypadkową dwóch cen: kupna oraz sprzedaży. To różnica pomiędzy tymi dwoma wartościami decyduje o tym, czy inwestor zarobił pieniądze, czy może je stracił.

Czy warto inwestować w kryptowaluty? Jeżeli spojrzymy na wykresy kryptowalut, to dostrzeżemy, że ich cena cały czas się zmienia. W perspektywie minut zmiany nie są przeważnie zbyt znaczące. Im jednak dłuższy okres, tym większe wahania kursu dostrzeżemy. Trudność zarabiania na giełdzie kryptowalut polega na tym, że inwestorzy wyłącznie spekulują na temat przyszłych kursów. Nie są w stanie ich dokładnie przewidzieć. Tak na dobrą sprawę, nawet założyciele danego projektu nie są w stanie oszacować, jaką cenę osiągnie ich kryptowaluta.

kantor-bitcoin-kontakt

Kupując kryptowalutę musisz zastanowić się nad tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś mógł na niej zarobić. Przede wszystkim, kurs musi być wyższy niż w momencie, w którym kupiłeś. Jeżeli cena kupna wynosiła 1$, to chcesz oczywiście sprzedać powyżej tej ceny, np. za 2$. Warto mieć świadomość, że każda giełda pobiera opłaty transakcyjne. Przeważnie nie są one wysokie, w przypadku niewielkich transakcji oscylują one w okolicach 0,1%.

Istotne jest również to, że o zarobieniu na kryptowalucie możemy mówić dopiero w sytuacji, gdy zostanie ona sprzedana. Żeby do tego doszło, kryptowaluta musi być obsługiwana przez giełdy lub kantory kryptowalut. W większości przypadków nie stanowi to problemu. Pojawiają się niestety niszowe projekty, które obiecują wysoki zarobek, a następnie zalegają wyłącznie na portfelu, ponieważ nie ma opcji na ich sprzedaż.

Skąd biorą się pieniądze z kryptowalut?

Zarabianie na giełdzie Bitcoin to gra o sumie zerowej. Oznacza to, że aby jedna osoba zarobiła, to druga musi stracić. To nieodłączny element inwestowania na giełdzie. Dawcami kapitału są osoby, które decydują się uczestniczyć w rynku poprzez kupowanie i późniejsze sprzedawanie kryptowalut. Jak to wygląda w praktyce?

Posłużymy się przykładem BTC. W obiegu znajduje się określona ilość kryptowaluty. Obecnie jest to około 19 000 000 BTC. Górnicy wciąż jednak pracują, docelowo będzie ich 21 000 000 sztuk. Wszystkie BTC mają swoich właścicieli. Znajdują się na jakichś portfelach. Oznacza to, że jeżeli chcesz zdobyć kryptowalutę, to musisz ją od kogoś kupić.

Samodzielne szukanie osoby, która byłaby chętna Ci sprzedać taką kryptowalutę, byłoby dość trudne. Z tego powodu powstały giełdy kryptowalut, które pełnią rolę pośrednika. Są to platformy, które łączą osoby chcące sprzedać, z tymi chcącymi kupić. Oczywiście pobierają za tę usługę opłatę transakcyjną, jednak w zamian udostępniają przyjazny interfejs ułatwiający transakcję.

Nie istnieje coś takiego, jak wyjściowa wartość BTC. Nie ma on żadnej ceny maksymalnej lub minimalnej. Bitcoin jest wart tyle, ile druga strona jest w stanie za niego zapłacić. I to jest właśnie źródło pieniędzy w kryptowalutach. Kapitał pochodzi od użytkowników lub inwestorów, którzy z jakiegoś powodu chcą wejść w posiadanie BTC.

kryptowaluty-jak-zaczac-zarabiac-na-bitcoin

Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach?

Jeżeli chcesz zacząć z kryptowalutami, to zalecamy najpierw zdobycie podstawowej wiedzy. Jest to pasjonujący świat jednak wciąż pełen niebezpieczeństw. W prosty sposób możesz stracić swoje środki przez błąd wynikający z niewiedzy. Może Cię to niepotrzebnie zrazić do kryptowalut. Dlatego krok pierwszy to edukacja. Świetnym sposobem na zdobycie wielu cennych informacji jest regularne czytanie poradników, które pojawiają się na naszej stronie. W jednym z nich znajdziesz odpowiedź na pytanie co to jest kryptowaluta.

Mając już fundamenty, możesz przejść dalej, czyli rozpocząć praktykę. Potrzebny będzie portfel kryptowalutowy. To na nim będziesz przechowywał swoje coiny. Założenie pierwszego portfela jest bardzo proste. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz. Wyróżniamy portfele:

 • software (w formie oprogramowania);
 • hardware (sprzętowe).

Na sam początek zdecydowanie większa część osób decyduje się na opcję software. Dlaczego? Ponieważ portfele sprzętowe wymagają zainwestowania kilkuset złotych. Jest to nic innego, jak urządzenie przypominające pendrive, które możemy dowolnie podłączać oraz odpinać od komputera. Przykładem takiego urządzenia jest Ledger Nano S. Dzięki temu, że nie jest stale podpięte do sieci, to zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.

Portfele w postaci oprogramowania to zazwyczaj aplikacje mobilne lub wtyczki do przeglądarki. Są one wygodne oraz intuicyjne. Dają nieco niższy poziom bezpieczeństwa, ale wynagradzają to wygodą użytkowania. Ważne jest, abyś zapisał i później przechowywał w bezpiecznym miejscu seed. Są to słowa, które będą potrzebne do przywrócenia portfela np. po zgubieniu telefonu. Przykładem takiego portfela jest Trust Wallet lub MetaMask.

Gdy masz już portfel, możesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Na początek polecamy kantor kryptowalutowy (np. Kantor Bitcoin Warszawa) lub giełdę kryptowalut. Transakcje są bardzo proste. Na każdej platformie znajdziesz dokładne instrukcje, które przeprowadzą Cię przez cały proces. W zagranicznych giełdach przeważnie wykorzystuje się USD, jednak bardzo wygodne jest kupowanie BTC za PLN. Szczególnie często opcję taką udostępniają kantory.

kantor-bitcoin-kontakt

W przypadku kantorów wpłacamy kwotę, którą chcemy przeznaczyć na zakup. Podajemy adres portfela, na który mają zostać przelane. I czekamy na otrzymanie środków. Zwróć szczególną uwagę na to, aby wybrać, a następnie podać odpowiedni adres portfela. Istotna jest nie tylko sama kryptowaluta, ale również sieć, po której transakcja będzie zrealizowana.

W przypadku giełd kryptowalutowych przeważnie najpierw musimy wpłacić środki, a następnie wykonać transakcję w odpowiedniej parze walutowej np. BTC/USD. Kryptowaluta przeważnie znajdzie się na portfelu giełdowym. Każde konto posiada swój własny rachunek, na którym przechowywane są kryptowaluty. Zaleca się jednak przelanie ich na swój własny portfel, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Musisz jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie uiszczenie opłaty transakcyjnej. Na koncie giełdowym powinieneś przechowywać wyłącznie środki, które będziesz chciał w najbliższym czasie sprzedać. W takim wypadku nie ma sensu kilkukrotnego przesyłania środków.

Sprawdź również Kryptowaluty - jak to działa? Sprawdź jak przelać Bitcoin, jak wypłacić kryptowaluty i ile wynosi opłata za przelew Bitcoin

Czy zarabianie na Bitcoinach jest legalne?

Czy handel kryptowalutami jest legalny? Tak. Handlowanie oraz zarabianie na Bitcoinach i innych kryptowalutach jest całkowicie zgodne z prawem. Nie musisz obawiać się, żadnych negatywnych konsekwencji inwestowania. Musisz jedynie pamiętać, że zysk, który wygenerujesz, podlega opodatkowaniu.

Co roku powinieneś wypełnić PIT-38, w którym uwzględnisz koszty uzyskania przychodu oraz ewentualny dochód. Oczywiście może mieć miejsca sytuacja, w której nie zanotujesz dochodu. W takim przypadku nie będziesz zmuszony do odprowadzenia składki podatkowej.

Ile można zarobić na Bitcoinie? Nie ma żadnych ograniczeń co do kwot, które chcesz zainwestować. Obecnie giełdy kryptowalut podlegają pod liczne instytucje, które dbają o to, aby działały one w sposób legalny. W związku z tym standardem stało się już weryfikowanie tożsamości użytkowników. Proces ten polega na przesłaniu dokumentu, który potwierdzi Twoją tożsamość. Ma to na celu przeciwdziałanie przestępczości finansowej.

bitcoin-jak-sie-zarabia - na czym to polega

Czy na kryptowalutach można stracić więcej, niż się zainwestowało?

Na inwestowaniu w kryptowaluty oczywiście można stracić. To zupełnie naturalne. Pewnego rodzaju ryzyko wiąże się z każdym rodzajem inwestowania. Zdecydowanie można powiedzieć, że inwestycja w kryptowaluty obarczona jest dużym ryzykiem. Wynika to ze znacznej zmienności rynku.

Dobrą wiadomością dla wszystkich początkujących inwestorów jest to, że nie możesz stracić więcej, niż wpłacisz. Dzięki temu możesz w dość prosty sposób pilnować swojego budżetu. Wystarczy, że nie będziesz wpłacał więcej, niż jesteś w stanie stracić. To jedna z podstawowych zasad inwestowania właściwie we wszystkie aktywa. Nie możesz uzależniać swojej sytuacji finansowej od środków, które zainwestowałeś.

Ile można stracić na kryptowalutach?

Na kryptowalutach można stracić bardzo dużo, żeby nie powiedzieć wszystko. Wyobraź sobie, że inwestujesz w projekt, który dopiero wchodzi na rynek. Jego założenia są bardzo obiecujące. Decydujesz się kupić 100 sztuk i płacisz za nie 100$. Niestety okazuje się, że już po miesiącu projekt zaczyna podupadać. Kurs jest na tyle niski, że 100 sztuk warte jest obecnie wyłącznie 50$. A jeżeli kurs spadnie o 99% to w czystej teorii, będziesz miał wyłącznie kryptowalut o wartości 1$.

Jednak, czy to oznacza, że już w tym momencie straciłeś pieniądze? Nie do końca. Dlaczego? Ponieważ zwróć uwagę na to, że kupując kryptowalutę, to zamieniasz walutę fiducjarną (PLN, USD, EUR itp.) na coina danego projektu. Kontynuując nasz przykład, na portfelu będziesz miał od teraz 100 XYZ. Niezależnie od tego, czy kurs wynosi 1$, czy 0,20$ to wciąż masz 100 XZY.

Dopóki nie zdecydujesz się na sprzedaż, to tak na dobrą sprawę ciężko mówić o stracie. Ponieważ być może projekt po pierwszym słabym miesiącu przez następne pół roku będzie zyskiwał na wartości. Oznacza to, że jeżeli nie sprzedałeś na spadkach, to wciąż masz przed sobą potencjalny zysk.

Czy to oznacza, że zawsze opłaca się trzymać kryptowaluty pomimo spadków? Absolutnie nie. Niektóre projekty są w stanie stracić 90% swojej wartości i nigdy nie wrócić do poprzednich kursów. Lepiej więc od razu minimalizować straty. Jednak czasem to wyłącznie chwilowy spadek Bitcoina lub innych kryptowalut. Musisz w takim wypadku samodzielnie podjąć decyzję. Na tym polega właśnie trudność inwestowania.

Jakie kryptowaluty warto kupować?

Kryptowaluty, w które warto zainwestować, przeważnie znajdują się na listach top 100 pod względem kapitalizacji rynkowej. Są to projekty, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Oczywiście istnieje wiele wartościowych projektów, które znajdują się poza takimi rankingami. Początkujące osoby powinny skupić się jednak na najpopularniejszych projektach, które dość często wymieniane są w rankingu kryptowalut. Jest to bardzo dobra przestrzeń do nauki.

kantor-bitcoin-kontakt

Wybierając kryptowalutę, którą chcesz kupić, zwróć uwagę na jej wartość użytkową. Projekty, które odnoszą duży sukces, przeważnie oferują ciekawe możliwości oraz rozwiązują realne problemy. Niektóre podchodzą również do znanych już problemów jednak w zupełnie inny sposób, czym również zdobywają sympatię użytkowników.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Jeżeli jesteś osobą początkującą, to zdecydowanie powinieneś się skupić na sprawdzonych projektach. Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Polecamy rozpoczęcie swojej przygody od Bitcoina. Jest to pierwsza oraz najpopularniejsza kryptowaluta, która wyznacza trend dla całego rynku. Pozwala ona dobrze zaznajomić się z funkcjonowaniem blockchain.

Dzięki temu, że BTC jest bardzo popularny, to z łatwością znajdziesz również wiele poradników oraz grup tematyczny, które pomogą Ci rozwiązać ewentualne problemy. Pamiętaj jednak o tym, żeby stosować zasadę ograniczonego zaufania. Wiele osób rzeczywiście będzie chciało Ci pomóc, wśród nich znajdą się jednak takie, które będą chciały Cię okraść.

Po inwestycji w Bitcoina możesz przejść do innych popularnych kryptowalut. Zdecydowanie warto zaznajomić się z jakimś stablecoinem np. Binance USD (BUSD). Są to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z walutami fiducjarnymi lub nawet metalami szlachetnymi. Co prawda inwestycja w tego rodzaju aktywa nie przyniesie Ci wysokich zysków. Pozwoli jednak na swobodne dokonywanie transakcji. Mając stablecoiny nie musimy wpłacać walut fiducjarnych. Możemy od razu kupić docelowy projekt.

Nie ma jednak poprawnej odpowiedzi na pytanie, którą kryptowalutę opłaca się kupić. Kryptowaluty przyszłości to te, które najlepiej będą odpowiadały na potrzeby rynku. Przedstawiamy Ci krótką listę projektów, które obecnie można uznać jako najbardziej perspektywiczne kryptowaluty:

 • Ethereum (ETH);
 • BNB (BNB);
 • Cordano (ADA);
 • Solana (SOL);
 • Polkadot (DOT).

Jak ocenić kryptowaluty? Jakie kryptowaluty mają potencjał?

Od czego zależy wartość kryptowaluty? Jest kilka różnych kryteriów, które pomogą Ci ocenić potencjał kryptowaluty. Pamiętaj, że wszystkie decyzje inwestycyjne wiążą się z ryzykiem. Nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci, że dany projekt będzie w perspektywie czasu zyskiwał na wartości. Niestety ciężko ocenić, które kryptowaluty mają przyszłość.

rynek-kryptowalut-prognozy

Przede wszystkim warto skupiać się na użyteczności danego projektu. Dlaczego on w ogóle powstał? Jaki problem rozwiązuje oraz kto może z niego skorzystać? Kryptowaluty już dawno przestały być wyłącznie środkami płatniczymi. Obecnie projekty opierające się na technologii blockchain rozprzestrzeniają się po różnych branżach. Coiny stanowią natomiast narzędzie do opłacania usług danej sieci. Oznacza to, że im więcej osób będzie chciało wykorzystać dany projekt, tym cenniejsze będą dane coiny oraz tokeny.

Jeżeli takie informacje są dostępne, to zweryfikuj, kto stoi za danym projektem. Zespół jest bardzo ważny. Jeżeli są to osoby, które mają już jakieś doświadczenie w tworzeniu podobnych projektów, to możesz zweryfikować, w jaki sposób ich poprzednie kryptowaluty funkcjonują. W niektórych przypadkach twórcy się ukrywają, to również jest pewna wskazówka.

Nie ma sensu ukrywać, że marketing jest bardzo ważną częścią każdego biznesu. Jest on równie istotny w kontekście kryptowalut. Im lepiej prowadzony marketing, tym prawdopodobnie więcej osób zainteresuje się danym projektem. Może przełożyć się to nie tylko na chwilowy wzrost kursu, ale również na zwiększenie ilości aktywnych użytkowników sieci.

Oceniając projekt, staraj się wybiegać myślami w przyszłość. Jeżeli dana kryptowaluta wzbudza zainteresowanie oraz gromadzi wokół siebie zwartą społeczność, to jest duża szansa na to, że będzie ona otrzymywał wsparcie. Żadna kryptowaluta nie może istnieć bez swoich użytkowników. W związku z tym, im większa społeczność, tym większe szanse na to, że dany projekt będzie w przyszłości zyskiwał na wartości.

Kiedy najlepiej kupić kryptowaluty?

Kiedy kupować Bitcoiny? Najlepszym możliwym scenariuszem jest kupienie w dołku, aby następnie sprzedać na górce. Przekładając to na bardziej zrozumiały język, kupujemy, gdy BTC kosztuje mało, a sprzedajemy, gdy kosztuje dużo. Następnie powtarzamy ten schemat, aż do satysfakcjonującej sumie na koncie. Oczywiście to wyłącznie idealny scenariusz, który prawdopodobnie nigdy się nie spełni. Obrazuje on jednak sposób myślenia inwestora. Celem jest kupienie po najniższym możliwym kursie, a następnie sprzedaż po maksymalnie dużym. Tanie kryptowaluty z potencjałem warto kupić już na początku ich istnienia. To właśnie wtedy możemy liczyć na osiągnięcie największych zysków.

kantor-bitcoin-kontakt - kup kryptowaluty

Pamiętaj, że decydując się na zakup jakiejś kryptowaluty, powinieneś przynajmniej w przybliżeniu określić sobie czas, który chcesz trzymać dany projekt. Inwestowanie długoterminowe polega na trzymaniu kryptowalut przez lata. Przeważnie w ten sposób przechowuje się przyszłościowe kryptowaluty. Niektóre projekty mogą nagle zyskać na wartości w momencie, gdy zbliżają się jakieś wydarzenia. Takie perspektywiczne kryptowaluty, które rokują na najbliższy czas, kupujemy przed daną akcją, a później sprzedajemy po wzroście.

Gdzie handlować Bitcoinem i innymi kryptowalutami?

Jak zacząć zarabiać na Bitcoinach? Trzeba je najpierw kupić, a wykorzystać do tego można:

 • kantory kryptowalutowe np. mobilny Kantor Bitcoin w Zielonej Górze;
 • giełdy obsługujące kryptowaluty np. Zonda;
 • transakcje P2P dostępne np. na Binance.
 • bitomaty.

Jeżeli chcemy jednak regularnie handlować, to konieczne będzie założenia konta na giełdzie. Obecnie największą platformą transakcyjną Bitcoin i nie tylko jest Binance. To międzynarodowa giełda kryptowalut, która umożliwia zawieranie transakcji kryptowalutowych pomiędzy użytkownikami. Co więcej, oferuje również inne opcje zarabiania, takie jak stacking. Przemawia za nią szeroki wybór projektów.

Nie jest to jedyna giełda tego rodzaju. Gdzie inwestować w kryptowaluty? Na rynku jest bardzo duży wybór platform, które oferują możliwość handlowania. Najpopularniejsze z nich poza wcześniej wymienianą to:

 • Zonda;
 • OKX;
 • Coinbase;
 • KuCoin;
 • FTX;
 • Kanga Coin.

Jak inwestować w kryptowalutę? Przede wszystkim chcemy Cię uczulić na to, abyś korzystał wyłącznie ze sprawdzonych platform. Pamiętaj, że Twoje środki będą zależne od poziomu bezpieczeństwa, który oferuje giełda. Warto więc zapoznać się z informacjami o danej platformie przed podjęciem decyzji.

Na czym polega handel kryptowalutami?

Jest wiele odpowiedzi na pytanie, jak zarabiać na kryptowalutach. Handel jest najbardziej oczywistą. Odbywa się on w parach walutowych. Przykładową parą jest BTC/USDT. Taki skrót oznacza, że transakcja polega na wymianie Bitcoina (BTC) z Tether (USDT). Wybierając daną parę, większość giełd przedstawi nam odpowiedni wykres. Przedstawia on stosunek tych dwóch walut do siebie.

Handlowanie Bitcoinami oraz innymi kryptowalutami wymaga od użytkownika znajomości różnych rodzajów transakcji. Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób możesz kupić konkretną kryptowalutę. Dwa najpopularniejsze rodzaje to zlecenia: Limit oraz Market. Opcja Market pozwala kupić kryptowaluty po aktualnie obowiązującej cenie rynkowej. Wybierając tę opcję, nie masz wpływu na kurs. Transakcja jest jednak realizowana błyskawicznie.

Drugie zlecenie, czyli Limit pozwala Ci na samodzielne ustalenie kursu, który Cię interesuje. Musisz liczyć się jednak z tym, że jeżeli ustalisz kurs zbyt odległy od ceny rynkowej, to realizacja transakcji może zająć sporo czasu. Wynika to z faktu, że zlecenie Limit może zostać zrealizowane wyłącznie po kursie równym lub niższym w stosunku do tego, który ustaliłeś.

Kontrakty CFD na kryptowaluty

Jak zarobić na kryptowalutach bez kupowania ich? CFD (Contract For Difference) to kontrakt różnic kursowych. Najprościej wyjaśnić to jako układ pomiędzy dwójką osób. Polega on na tym, że obie strony zobowiązują się do pokrycia różnicy pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Można w uproszczeniu powiedzieć, że jest to swego rodzaju zakład. Przedstawmy go przy pomocy przykładu.

Razem z kolegą obserwujecie rynek kryptowalut. Widzicie, że BTC jest obecnie wart 25 000$. Ty uważasz, że jego cena wzrośnie, natomiast Twój kolega stanowczo trzyma się zdania, że zacznie spadać. Decydujecie się więc założyć. Za równy miesiąc sprawdzicie ponownie wykres i osoba, która przegra zapłaci drugiej stronie różnicę pomiędzy ceną z początku zakładu a z jego końca. Gdy czas upłynie, ponownie się spotykacie i okazuje się, że BTC kosztuje teraz 30 000$. Oznacza to, że Twój kolega musi zapłacić Ci różnicę, która wynosi w tym przykładzie 5 000$.

To tylko prosty przykład, którego celem jest zobrazowanie Ci tego, w jaki sposób przebiegają kontrakty CFD. Szczegóły kontraktu można ustalać na wiele różnych sposobów, w zależności od możliwości, które oferuje platforma. To rozwiązanie umożliwia zarabianie na spadkach kryptowalut.

Czym to się różni od tradycyjnego inwestowania? Kontrakty CFD na kryptowaluty nie zobowiązują do posiadania danego coina. Oznacza to, że możesz grać przy pomocy kontraktów, nie mając w portfelu kryptowalut. Ważny jest jednak kapitał, ponieważ przy zawieraniu tego typu transakcji konieczne jest posiadanie depozytu zabezpieczającego. Bez niego nie będziesz w stanie rozpocząć kontraktu.

handlowanie-kryptowalutami

Podstawy tradingu kryptowalut

Jak zainwestować w kryptowaluty? Trading to nic innego jak kupowanie konkretnego instrumentu finansowego (w tym wypadku kryptowalut) z intencją odsprzedaży go w późniejszym czasie z zyskiem. Szczególnie często przytacza się daytrading, czyli inwestowanie jednodniowe. Polega na tym, że otwieramy nawet do kilkudziesięciu pozycji, które zostaną zamknięte tego samego dnia.

Nie jest to jednak jedyny rodzaj tradingu. Możesz zostać traderem grającym na różnych okresach. Przeważnie jednak trading kryptowalut stosowany jest maksymalnie na kilku dniach. Jest to więc strategia short term.

Traderzy wykorzystują analizę fundamentalną oraz techniczną. Warto znać założenia obu tych technik, ponieważ mogą pozwolić Ci podejmować lepsze decyzje. Analiza techniczna polega na uwzględnieniu wykresów cen. Na podstawie przeszłych kursów analityk stara się znaleźć zależności, które pomogą mu w podjęciu poprawnej decyzji. Rozpoznaje on trendy, czyli kierunek, w którym wykres podąża, ale zauważa również linie oporu i wsparcia.

Analiza fundamentalna znacznie wykracza poza sam wykres. Stara się ona określić przyczyny konkretnych wahań ceny. Doszukuje się ona powodów w sytuacji mikro oraz makroekonomicznej. Traderzy starają się przewidzieć wpływ pewnych zdarzeń na kurs danej kryptowaluty. Tego rodzaju działania mają wielu zwolenników, wymagają jednak odpowiedniej wiedzy oraz znajomości rynku.

Warto podkreślić, że żaden rodzaj analizy nie pozwoli Ci zdobyć 100% pewności. Trading opiera się na minimalizowaniu ryzyka. Twoim zadaniem jest wybranie najbardziej prawdopodobnego scenariusza. Traderzy często mówią o tym, że wszyscy umieją czytać wykres, ale wyłącznie od lewej do prawej. Co oznacza, że łatwo można wyciągnąć wnioski z analizy wstecznej. Nie przekładają się one jednak często na przyszły kurs kryptowalut.

Zarabianie na spadkach kryptowalut – o co chodzi?

Analiza techniczna oraz fundamentalna pozwalają przewidzieć nie tylko wzrosty, ale również spadki. Niestety, jeżeli jesteś posiadaczem danego projektu, to spadki kryptowaluty nie są raczej dla Ciebie korzystne. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają Ci grać na spadkach, co oznacza, że możesz zarabiać podczas okresów spadkowych.

Gra na spadkach to zajmowanie pozycji short. Tę opcję umożliwiają praktycznie wszystkie giełdy. Na czym ona polega? Posłużmy się ponownie lekko uproszczonym przykładem. Zajmując pozycję short w danym momencie ustalana jest cena otwarcia. Dla przykładu, gramy na spadek kryptowaluty XYZ cena otwarcia wynosi 100$. Uznajmy, że zainwestowaliśmy 1000$. Jeżeli w tym momencie kurs XYZ zacznie spadać, to my będziemy zarabiać. Jeżeli cena XYZ spadnie o 20%, czyli kurs będzie teraz wynosił 80$, to my zarobimy 20% z naszego kapitału, czyli 200$. Jednak jeżeli cena wzrośnie, to my w analogiczny sposób stracimy część środków. Bardzo duże zainteresowanie wzbudzają giełdy krypto z dźwignią. Mechanizm dźwigni finansowej jest bardzo często wykorzystywany podczas zarabiania na spadkach. Zdecydowanie odradzamy jednak początkującym wykorzystywania dźwigni. Może ona wiązać się z szybką stratą pieniędzy. Znacznie lepiej uczyć się podstaw wykorzystując mniejszy budżet.

Od czego zależą spadki i wzrosty kryptowalut?

Od czego zależy kurs Bitcoina? Spadki oraz wzrosty kryptowalut uzależnione są od prawa popytu i podaży. Bardzo duże znacznie ma tutaj również psychologia społeczna. Ludzka psychika opiera się na pewnych schematach. To właśnie ona sprawia, że ludzie odczuwają strach podczas gwałtownych spadków. Stanem wielkiego strachu na rynkach jest bessa. Polega ona na tym, że ceny poszczególnych instrumentów finansowych zaczynają spadać. Inwestorzy w trosce o swoje pieniądze wycofują kapitał z rynku, co pociąga za sobą coraz bardziej gwałtowne spadki. To oczywiście ponownie wywołuje strach, który każe inwestorom uciekać z rynku.

Stanem odwrotnym jest hossa, czyli okres, gdy większość inwestorów decyduje się na wpłacenie kapitału na rynek. Motywowani są oni wzrostami. Rynek zaczyna rozkwitać pod wpływem kapitału dostarczanego przez nowych inwestorów. Sprawia to, że kursy zaczynają gwałtownie rosnąć, co przyciąga kolejnych inwestorów, którzy liczą na szybki zarobek.

Kiedy ceny kryptowalut spadają?

Ceny kryptowalut zaczynają spadać w momencie, gdy zmniejsza się popyt w stosunku do stałej lub rosnącej podaży. Ten mechanizm został dokładniej opisany we wcześniejszej części artykułu. Stan gwałtownych spadków nazywamy bessą, to właśnie wtedy nastroje na rynku zaczynają się zmieniać. Inwestorzy odprowadzają kapitał, kapitalizacja rynku kryptowalut spada, co pociąga za sobą kolejne spadki.

kantor-bitcoin-kontakt

Na czym polega kapitalizacja na rynku kryptowalut?

Kapitalizacja rynku kryptowalut to całkowita wartość wszystkich wydobytych monet. Oblicza się ją w bardzo prosty sposób. Wszystkie monety zostają pomnożone przez swój aktualny kurs, a następnie wynik z poszczególnych obliczeń jest sumowany. Zazwyczaj wartość ta podawana jest w dolarach amerykańskich (USD).

Kapitalizacja rynku kryptowalut pozwala porównać go z innymi rynkami. Dzięki temu można sprawdzić, jakie aktywa wzbudzają większe zainteresowanie inwestorów. Porównywanie wartości z różnych okresów pozwala również ocenić, w jakim kierunku rozwija się rynek. Jeżeli kapitalizacja rynkowa wzrasta, to można stwierdzić, że rynek się rozwija.

Pamiętaj, że kapitalizacja może być również obliczana dla każdego projekty indywidualnie. Dlatego, jeżeli chcesz porównywać statystyki, zwróć uwagę na to, czy jest to kapitalizacja obliczona dla konkretnego projektu, czy dla całego rynku.

jak-zamienic-kryptowaluty-na-gotowke

Jak spieniężyć kryptowaluty?

Żeby spieniężyć kryptowaluty, musimy je zamienić na walutę fiducjarną, którą będziemy mogli wypłacić. Docelowo chcemy wymienić BTC na złotówki. W tym celu możesz wykorzystać giełdę kryptowalut lub kantor kryptowalut. Przewagą kantorów jest to, że przeważnie oferują one pary walutowe z PLN. Dzięki temu możesz od razu dokonać transakcji. Jest to metoda szybka oraz prosta. Idealna dla osób, którym zależy na komforcie użytkowania kryptowalut.

W przypadku giełd kryptowalutowych zazwyczaj będziesz musiał operować na takich walutach jak EUR lub USD, co wiąże się z późniejszą koniecznością przewalutowania. W zamian oferują jednak obsługiwanie znacznie większej ilości kryptowalut.

Jak wypłacić kryptowalutę, czyli jak zamienić Bitcoin na gotówkę?

Zamiana Bitcoin na złotówki jest całkiem prosta. Możesz wykorzystać:

 • giełdy kryptowalut;
 • kantory;
 • bitomaty.

Najpierw omówmy przebieg procesu w przypadku giełdy. Mając BTC, musisz zdecydować się, do jakiej waluty fiducjarnej chcesz go sprowadzić. Wybór przeważnie będzie się rozgrywał pomiędzy USD a EUR. Większość zagranicznych giełd nie oferuje pary BTC/PLN. Możesz jednak znaleźć taką parę np. na giełdzie Zonda (dawny BitBay).

Przyjmijmy scenariusz, że korzystasz z giełdy, która nie obsługuje PLN. Wybierasz więc parę walutową BTC/USD lub BTC/EUR. Powinieneś kierować się opłacalnością. Osoby, które wykorzystują np. konto Revolut przeważnie wybierają EUR, późniejszy koszt opłat jest niższy, niż w przypadku USD. Sprzedajesz BTC i na swoim portfelu giełdowym masz obecnie EUR, teraz musisz wypłacić je na swoje konto. Możesz wykorzystać konto multi-walutowe lub portfele internetowe z opcją zamiany walut. Następnie wykorzystujesz parę walutową EUR/PLN i otrzymujesz złotówki. Możesz je przelać na konto obsługujące wyłącznie tę walutę lub wypłacić w bankomacie. W przypadku kantorów oraz bitomatów sprawa jest znacznie łatwiejsza. Kantor stacjonarny pozwala Ci wybrać się do oddziału. Uzbrój się w telefon, na którym masz portfel kryptowalutowy, a wyszkolony pracownik pomoże Ci przeprowadzić cały proces. Kantory kryptowalut znajdziesz np. w Legionowie, Pruszkowie lub Sulechowie.

Większość operatorów pozwala również na przeprowadzenie transakcji online, a następnie odebranie środków. Po wejściu na stronę wybranego przez Ciebie operatora wypełniasz dane transakcji, a następnie otrzymasz adres, na który musisz przelać BTC. Po wykonaniu transakcji otrzymasz potwierdzenie. Następnie udajesz się do bitomatu lub kantoru i wypłacasz gotówkę. Pamiętaj, że robiąc taki przelew, powinieneś uwzględnić opłatę transakcyjną!

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek kłopoty, to z pewnością będziesz mógł liczyć na pomoc działu wsparcia. Pracują tam osoby, które dysponują dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Będą one w stanie rozwiązać Twój problem. Dlatego nie obawiaj się pytać. Im szybciej opanujesz posługiwanie się kryptowalutami, tym więcej przyjemności będziesz mógł czerpać z rozwoju technologii blockchain.

Sprawdź również co podpowiadamy w artykule Jak rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty? Poradnik dla początkujących lub Czym jest DeFi w świecie kryptowalut?

kantor-bitcoin-kontakt